zgłoś szkołę

O akcji

Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było uosobieniem kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom. Niestety, wśród kolejnych pokoleń świadomość jego znaczenia stopniowo zanika. W tym samym czasie odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z bezpośredniej perspektywy. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek – akcja BohaterON pozwala każdemu na wyrażenie tego w symboliczny sposób.

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON” dosłownie włącza historię bohatera – film albo prezentację, na komputerze, w telewizji bądź na tablecie. Nazwa ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej indywidualnych historii Powstańców poprzez nowoczesny patriotyzm.

W lipcu 2017 roku BohaterON otrzymał wyróżnienie w kategorii „kampanie organizacji pozarządowych” w prestiżowym konkursie na najlepszą Kampanię Społeczną Roku 2016. Za działania przeprowadzone w II edycji kampania otrzymała tytuł Wydarzenia Historycznego Roku 2017 w 11. edycji plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku” – konkursu organizowanego przez Muzeum Historii Polski, nagradzającego najciekawsze przedsięwzięcia historyczne promujące polską historię i kulturę.

Kartka dla Powstańca

W 2014 roku z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego dzieci z ponad 30 szpitali z całej Polski wykonały 3600 biało-czerwonych kartek. Wzruszające prace małych pacjentów zostały przekazane uczestnikom walk o stolicę. Wielu z nich w bardzo emocjonalny sposób dziękowało nadawcom za otrzymane listy, a zainicjowany dialog pokoleń trwa do dziś. Reakcje nadawców i odbiorców pocztówek były dla Organizatorów projektu impulsem do stworzenia akcji BohaterON, w której każdy mógłby wysłać kartkę do Powstańca.

Od I edycji akcji, która wystartowała 1 sierpnia 2016 roku, każdy Polak zyskał możliwość wysłania bezpłatnych kartek z życzeniami do Powstańców Warszawskich. Pocztówki były dostępne na terenie całego kraju u partnerów projektu. Ponadto, istniała możliwość wysłania kartki do Powstańca przez Internet. Wypełnione w ten sposób pocztówki zostały wydrukowane i przekazane uczestnikom walk o stolicę w formie tradycyjnej. W ramach kampanii „BohaterON – włącz historię!” Polacy wysłali do Powstańców Warszawskich aż 215 507 kartek i listów.

W III edycji projektu, podobnie jak w latach ubiegłych, bezpłatne kartki będą dostępne w wybranych punktach Partnerów akcji, życzenia do Powstańców będzie można wysłać również – zupełnie za darmo – online. Więcej informacji znajdziesz w zakładce „Jak wysłać kartkę” oraz na profilu akcji na Facebooku. Włącz się w BohaterON– w 74. rocznicę Powstania Warszawskiego pokaż, że pamiętasz! Łączymy pokolenia!

Infografika – I edycja akcji BohaterON w pigułce

Infografika – II edycja akcji BohaterON w pigułce

KOMPENDIUM POWSTAŃCÓW

Na naszej stronie internetowej przedstawiono sylwetki wybranych uczestników walk o stolicę. Można się z nich dowiedzieć, jaką funkcję pełniły konkretne osoby oraz jakie są ich historie. Z czasem zbiór będzie poszerzany o kolejne zdjęcia czy biogramy. W efekcie powstanie cyfrowa biblioteka wiedzy o Powstańcach, co stanie się ważnym elementem procesu „włączania” bohaterów do pamięci historycznej Polaków.

Ponadto, dzięki stronie internetowej, zainteresowane akcją osoby będą mogły wybrać adresatów kartek, zapoznać się z ich historiami i zdecydować, komu przekażą podziękowania za walkę o wolność Ojczyzny.

BOHATERON W TWOJEJ SZKOLE

BOHATERON W TWOJEJ SZKOLE jest odpowiedzią na ogromny sukces dwóch edycji ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię!, a w szczególności reakcją na rosnące zainteresowanie prowadzonymi w ramach akcji działaniami edukacyjnymi.

Zgłoś szkołę do jednej z największych kampanii historycznych i włącz z nami historię! Kliknij po więcej informacji.

Więcej