Powstańcy

Zginąć razem z rannym przyjacielem czy zostawić go i ratować własne życie? Czy bitwa o Stolicę ma w ogóle sens – przecież umiera tak wiele osób? Przed takimi i innymi dramatycznymi wyborami stali Powstańcy Warszawscy.

Poznaj ludzi, którzy przed laty walczyli o Stolicę! Znajdziesz tutaj sylwetki wybranych Powstańców Warszawskich, którzy nadal są wśród nas, zasługują na szacunek oraz podziękowanie za patriotyczną postawę i podjęty trud obrony Ojczyzny. Możesz także odszukać ich na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego – aby Ci to ułatwić, pod naszą galerią zdjęć zamieściliśmy imiona i nazwiska pozostałych Powstańców wraz z bezpośrednim linkiem do wywiadu w Archiwum Historii Mówionej lub notki w Powstańczych Biogramach.

Dowiedz się, jaką rolę odegrali w Powstaniu, jak wspominają Warszawę i Polskę z okresu II wojny światowej, jakie są ich osobiste, nierzadko chwytające za serce historie.

Włącz z nami historię! Zyskaj informacje o osobach, które przed laty narażały swoje życie za wolną Polskę i doceń ich trud. Wybierz Powstańca, do którego chciałabyś wysłać kartkę z podziękowaniem. Pomóż nam połączyć pokolenia!

Sylwetki Powstańców

# a b c d e f g h i j k l m n o p r s t u w z

Tadeusz Różycki | ur. 1931 R

pseudonim „Dudek”, Harcerska Poczta Polowa. Służył w Śródmieściu Południe.

Zobacz więcej

Miałem zanieść list na ulicę Bracką 5. Zabłądziłem i pod barykadą przeszedłem w rejon Nowego Światu. Przebitymi piwnicami i czystym korytarzem doszedłem do pracowni cukierniczej i restauracji Złota Rybka, gdzie unosił się cudowny zapach napoleonek. Nagle poczułem, że ktoś za mną stoi. Był to młody człowiek, który zaproponował, że mnie stamtąd wyprowadzi. Kiedy znalazłem się na ulicy Żurawiej, uświadomiłem sobie, że cały tamten rejon zajmowali Niemcy.

Jan Walczuk | ur. 1925 R

pseudonim „Klawy”, Zgrupowanie „Żyrafa”. Służył na Żoliborzu.

Zobacz więcej

Dużo zginęło. Porucznik Borowicz zginął, drugi porucznik naszego plutonu, «Zając», też zginął. Tak zaczęło się nasze Powstanie. Nie o siedemnastej, tylko zaczęło się dużo wcześniej. Jak wybiła godzina siedemnasta, to myśmy już byli rozbici. Dopiero żeśmy się organizowali po jakichś dwóch tygodniach. Dostaliśmy placówkę na placu Henkla, na Wyspiańskiego, gdzie byliśmy już do końca.

Janusz Jakubowski | ur. 1930 R

pseudonim „Sokół”, batalion „Kiliński”. Walczył w Śródmieściu Północ.

Zobacz więcej

Po wyparciu Niemców wyszliśmy do sali z moim dowódcą, siedział tam Niemiec z rozbitym brzuchem i krzyczał: «Hilfe, hilfe! O mein Mutter!». Zrobiło się nam go żal – tego Niemca, którego koledzy mordowali warszawiaków, kobiety, mężczyzn i dzieci. Dowódca poprosił przechodzącą sanitariuszkę z AK, żeby mu pomogła. «Najpierw Polaków, Niemców w drugiej kolejności» – odpowiedziała. Dała mu gazę i tampon ze spirytusem.

Henryk Tomaszewski | ur. 1926 R

pseudonim „Tomek”, Szare Szeregi

Zobacz więcej

W końcu sierpnia otrzymałem wiadomość od dowództwa o organizowaniu się oddziału, który miał nocą przenieść się w lasy koło Choszczówki z dalszym celem przebicia się do Warszawy lewobrzeżnej. Po potyczce z Niemcami z użyciem naszego jedynego karabinu maszynowego wobec dużej przewagi niemieckiej nasz oddział został rozwiązany.

Tadeusz Sułowski | ur. 1929 R

pseudonim „Tadek”, 7. Pułk Piechoty „Garłuch”. Walczył na Okęciu

Zobacz więcej

Weszliśmy do fabryczki. Tam było bardzo dużo stołów, rozstawionych pod oknami, nie pod oknami. Wybrałem sobie stół jako swoje stanowisko. Kilku ludzi przyniosło kosze, a w koszach były granaty. To nie były dobre granaty, bo to były granaty konspiracyjnej produkcji, robione z byle czego, z gwoździ, z odłamków.

Stefan Rzepczak | ur. 1928 R

harcerz, łącznik-listonosz, pseudonim „Bursztyn”, zgrupowanie „Kryska”, Harcerska Poczta Polowa. Służył na Powiślu i Czerniakowie.

Zobacz więcej

Kwatery roznosicieli mieliśmy trzy. Na ulicy Zagórnej 12 była jedna kwatera, później ulica Fabryczna 3 i Przemysłowa 23. Oddział poczty Śródmieście to była Wilcza 41, do której chodziliśmy po listy ze Śródmieścia do momentu możliwości przejścia przez przesmyk ulicy Książęcej do Instytutu Głuchoniemych, do Frascati, do gimnazjum Królowej Jadwigi, bo taki był szlak.

Alicja Gędłek | ur. 1929 R

pseudonim „Kalina”, Szare Szeregi. Służyła w Śródmieściu.

Zobacz więcej

Zaczęło się bombardowanie, zaczęli przynosić rannych. Trzeba było ich opatrywać. Zostały okna wyrwane na górze, Niemcy wchodzili na dole, chłopcy walczyli z Niemcami… Jeden dom był zniszczony.

Danuta Krauze | ur. 1925 R

pseudonim „Niuśka”, sanitariuszka w batalionie „Parasol”. Służyła na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie.

Zobacz więcej

1 września schodziłam do kanałów z dwoma rannymi. Byli osłabieni, ledwie się trzymali na swoich chorych nogach. Szliśmy tak pochyleni, że jeden z chłopców nieomal mi siedział na kolanach. Opierał się o moje kolana, przysiadając, a drugi mi leżał na plecach. W ten sposób udało mi się wyciągnąć «Żaka», który szedł przede mną, a za mną szedł «Polon». Wyszliśmy po północy przy Wareckej róg Nowego Światu.

Stefan Pawlak | ur. 1926 R

pseudonim „Zarewicz”, „Stefan”. Obwód IV Ochota. Służył na Ochocie i w Lasach Chojnowskich. 15.08.1944 r. zdemobilizowany.

Zobacz więcej

Mieliśmy za zadanie uderzenie na Dom Akademicki, w którym się mieściła żandarmeria niemiecka, żeby go zdobyć. Nam się nie udało. Po dwóch, trzech zmasowanych atakach, po dużych stratach, na rozkaz dowódcy «Grzymały» żeśmy się wycofali nocą i wzdłuż kolejki EKD – po kilku potyczkach z Niemcami – przeszliśmy na Pęcice. Tam stoczyliśmy duży bój, pod Pęcicami…

Antoni Ożóg | ur. 1924 R

pseudonim „Strażak”, batalion "Zaremba"-"Piorun" . Służył w straży pożarnej w Śródmieściu.

Zobacz więcej

Nas używano przeważnie do pożarów, ponieważ Niemcy latali samolotami nad Śródmieściem i zrzucali dziesiątki, setki, a może tysiące zapalających bombek, które powodowały pożary. To była bardzo szeroka akcja, trzeba było biegać po strychach. Chociaż byliśmy oddziałem zobowiązanym do styczności z ogniem, nikt poza mną nie miał żadnego większego doświadczenia. Okazało się, że jestem jedynym, który był w straży pożarnej. Od razu więc zostałem instruktorem.

Zbigniew Remigiusz Kamiński | ur. 1926 R

pseudonim „Złamaniec”, Obwód II Żoliborz („Żywiciel”). Żoliborz.

Zobacz więcej

Nawet nie wiedziałem, że byłem ranny, nie zdawałem sobie z tego sprawy, czułem, jakby mnie coś uderzyło, gdzieś po hełmie chrobotało. Za kilka sekund kolega, który był w środku i pokazał się, biały od kurzu wapiennego, pyta się: «Żyjesz? Dostałeś coś?». Mówię: «Nie, tylko cegłą». On tak spojrzał na moje ramię i mówi: «Tutaj dostałeś». Spojrzałem się na to, zrobiło mi się niedobrze wtedy. Widać było ranę, porozwalane kości, tkanka mięśniowa.

Wojciech Roszak | ur. 1929 R

pseudonim „Kajman”, Grupa "Krybar”. Służył na Powiślu i w Śródmieściu.

Zobacz więcej

Kiedy zobaczyliśmy powstańców z opaskami biało-czerwonymi na rękach, to była euforia radości, że jesteśmy sami, o sobie sami decydujemy, jesteśmy swobodni. Reakcja ludzi, szczególnie na Powiślu, była bardzo podobna.

Zdjęcia pochodzą z serii portretów Powstańców Warszawskich w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO.
Udostępnione dzięki uprzejmości twórców i Muzeum Powstania Warszawskiego.