Zginąć razem z rannym przyjacielem czy zostawić go i ratować własne życie? Czy bitwa o Stolicę ma w ogóle sens – przecież umiera tak wiele osób? Przed takimi i innymi dramatycznymi wyborami stali Powstańcy Warszawscy.
Poznaj ludzi, którzy przed laty walczyli o Stolicę! Znajdziesz tutaj sylwetki wybranych Powstańców Warszawskich, którzy nadal są wśród nas, zasługują na szacunek oraz podziękowanie za patriotyczną postawę i podjęty trud obrony Ojczyzny. Możesz także odszukać ich na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego – aby Ci to ułatwić, pod naszą galerią zdjęć zamieściliśmy imiona i nazwiska pozostałych Powstańców wraz z bezpośrednim linkiem do wywiadu w Archiwum Historii Mówionej lub notki w Powstańczych Biogramach.
Dowiedz się, jaką rolę odegrali w Powstaniu, jak wspominają Warszawę i Polskę z okresu II wojny światowej, jakie są ich osobiste, nierzadko chwytające za serce historie.
Włącz z nami historię! Zyskaj informacje o osobach, które przed laty narażały swoje życie za wolną Polskę i doceń ich trud. Wybierz Powstańca, do którego chciałabyś wysłać kartkę z podziękowaniem. Pomóż nam połączyć pokolenia!
pseudonim „Stanisław”, pułk „Baszta”. Walczył na Mokotowie.
Zobacz więcejPrzez okienko w piwnicy wpada granat, wszyscy uciekają, kto jeszcze mógł chodzić. Jeden z rannych, który leży na łóżku, obraca się, krzycząc, bo miał nogi połamane, żeby się skryć przed granatem, a ja patrzę na granat, zdaję sobie sprawę, że to już koniec i czekam, kiedy wybuchnie. On nie wybucha i myślę, że jak się na coś czeka, to się czas dłuży, jak na śmierć, to jeszcze więcej. Ale okazuje się, że granat nie wybuchł, nie był odbezpieczony.
pseudonim „Zadra”, III Obwód Wola ("Waligóra"). Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście.
Zobacz więcejZ Żoliborza był atak na Dworzec Gdański, a myśmy od strony Starówki atakowali. To jest ciekawe, że ja byłem ze strony Starówki, a mój brat Jurek był w ataku od tamtej strony. Powstanie zastało go w Boernerowie. Jechał tam po broń z kolegami, już nie mógł wrócić do Warszawy i poszedł do Puszczy Kampinoskiej. I z oddziałami z Puszczy Kampinoskiej przyszedł na Żoliborz. Tu na Żoliborzu w ataku na Dworzec Gdański, 22 sierpnia w nocy, zginął.
pseudonim „Konrad” i „Brat”, Grupa „Kampinos”, Kompania Lotnicza AK. Żoliborz i Kampinos.
Zobacz więcejSzedłem do szturmu, podbiegliśmy do budynków i jeden
z chłopaków obok mnie, trafiony w rękę – przewrócił się.
Wobec tego przed budynkiem klapnąłem i chciałem zacząć się ostrzeliwać. Miałem już wtedy automatyczny karabin rosyjski zdobyty w Truskawiu. Wtedy rzucił we mnie granat ręczny ten Niemiec, ale niemieckie granaty nie były takie skuteczne i właściwie nic mi nie zrobił.
pseudonim „Bronka”, sanitariuszka w Wojskowej Służbie Ochrony Powstania. Służyła na Bielanach.
Zobacz więcejPoczątkowo przychodziłyśmy tylko na dyżury, a mieszkałyśmy w domu. To było stosunkowo niedaleko domu na Kleczewskiej 52. Później, kiedy Niemcy zaczęli wysiedlać ludność z okolic Marymonckiej, Żeromskiego i Podczaszyńskiego, to uciekinierzy przychodzili do domów na Kleczewskiej czy na Chełmżyńskiej. Już nie było miejsca dla nas z jednej strony, a z drugiej strony było niebezpiecznie ruszać się na takich małych odcinkach.
pseudonim „Śmiała”, łączniczka w Obwodzie VI Praga. Praga.
Zobacz więcejWszyscy przychodzili, my malowaliśmy sidolówki. To były granaty ręczne. Mama z kolei też miała jeszcze co innego do zrobienia, torby sanitarne się szyło. Mama szyła, pomagałyśmy jej, jak można było. Mama jeszcze – ale to już późniejszy okres, kiedy już się zaczęło Powstanie – gotowała jedzenie dla powstańców. Trudno powiedzieć, że to były obiady, raczej zupy, bo chodziło o to, żeby chociaż coś gorącego było.
pseudonim „Chrobry”, Grupa „Kampinos”. Puszcza Kampinoska.
Zobacz więcejW Warszawie Powstanie, dostać się do Warszawy bardzo ciężko, ale dowiedzieliśmy się, że na terenie Puszczy Kampinoskiej – to jest w bezpośredniej odległości od Boernerowa jakieś dwadzieścia parę kilometrów – są jakieś polskie oddziały powstańcze. Zaczęliśmy kombinować, że trzeba się wybrać do tego Kampinosu, do tej partyzantki… Ponosiło nas, wiadomo! Ponosiło chłopców, którzy trochę liznęli konspiracji w Szarych Szeregach.
pseudonim „Gut” „Gucio”, batalion „Gozdawa”. Służył na Starym Mieście.
Zobacz więcejOstatnie dni to już było wycofywanie się z poszczególnych pozycji do kanału albo później z ludnością cywilną. Między innymi ja, «Cholewa» Tadeusz, jeszcze inni – wtopiliśmy się w ludność cywilną. Już nie mieliśmy mundurów, przebraliśmy się w cywilne ubrania. Poszliśmy do kościoła na Woli i stamtąd pojechaliśmy do Pruszkowa, do obozu przejściowego.
pseudonim „Irka” i „Miła”, sanitariuszka i łączniczka w pułku „Baszta”. Służyła na Sadybie, Czerniakowie i Mokotowie.
Zobacz więcejpseudonim „Franek”, Zgrupowanie „Żubr”. Walczył na Żoliborzu i w Puszczy Kampinoskiej.
Zobacz więcejUzbrojenie miałem ubogie, jedynie sidolki i butelki z benzyną. Nasza drużyna wyskoczyła szeregiem, prowadzona przez brata. I jak dziś pamiętam, przelatując przez plac, zatrzymała się przed nami kobieta z torbą. Spojrzała i błogosławiła nas znakiem krzyża. Później znalazłem się w drużynie, która niosła pistolet maszynowy. Szedłem z nimi, bo już brata nie było. Doszliśmy do Lasku Bielańskiego.
pseudonim „Kazik”, II Obwód AK Żoliborz („Żywiciel”). Walczył na Żoliborzu.
Zobacz więcejMiędzy innymi brałem udział w podejmowaniu zrzutów. Zrzuty były we wrześniu z kukuruźników, które nisko latały. To była broń, amunicja, żywność. Trzeba było to zbierać. Upamiętnił mi się zrzut, który podejmowaliśmy w nocy z dachu domu przy ulicy Mickiewicza 27. Cały czas był ostrzał z karabinów maszynowych.
pseudonim „Pilot”, łącznik, Szare Szeregi. Służył na Woli.
Zobacz więcejpseudonim „Dyzio”, batalion "Łukasiński". Służył na Starym Mieście.
Zobacz więcejPodekscytowany wybuchem Powstania na Starówce 2 sierpnia zgłosiłem się do dowództwa Batalionu «Łukasiński» i dostałem przydział do 3 Kompani jako łącznik i kolporter prasy, którą z rozkazami dostarczałem na reduty i barykady powstańcze. Mimo ciężkich warunków bojowych byłem bardzo dumny ze swojej służby.
Zdjęcia pochodzą z serii portretów Powstańców Warszawskich w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO.
Udostępnione dzięki uprzejmości twórców i Muzeum Powstania Warszawskiego.
BohaterON to projekt mający na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. BohaterON ma edukować społeczeństwo, bazując na tysiącach historii Powstańców. Ma pokazywać nie tylko tło historyczne, ale także sukcesy, dramaty i emocje każdego z nich.
Zdjęcia na stronie udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Powstania Warszawskiego.
Icons made by Freepik from www.flaticon.com
ORGANIZATOR:
FUNDACJA SENSORIA
ul. RACŁAWICKA 15/19,
53-149 Wrocław
Fundacja ROSA
ul. Ołtaszyńska 7
53-010 Wrocław
Masz pytania?
KONTAKT@BOHATERON.PL
Kontakt dla mediów
Agata Biernat
+48 605 898 655
AGATA@BOHATERON.PL