Co zrobiliśmy | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Co zrobiliśmy

Zespół kampanii BohaterON jest zawsze gotowy do pomocy. Staramy się odpowiadać na indywidualne potrzeby Powstańców. Jednemu z nich sfinansowaliśmy wymianę okien w mieszkaniu, innemu – operację oczu. Na bieżąco opłacamy zakup i dowóz domowych obiadów oraz dodatkowe godziny opieki sióstr PCK. Gdy kwota realizacji celu przekracza nasze możliwości, organizujemy zbiórki internetowe lub szukamy innych rozwiązań.

KALENDARZ POWSTAŃCY DZIECIOM dla IOP

Trzecia odsłona akcji charytatywnej dla maluszków z Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku miała wyjątkowy wymiar. Do akcji przyłączyli się Powstańcy Warszawscy, którzy wspólnie z aktorami, jednocześnie ambasadorami kampanii BohaterON, stworzyli niesamowity kalendarz. Zobaczymy w nim 12 fotografii a na nich 4 pokolenia i jeden szczytny cel – pomoc dla niemowlaków.

Środki zebrane dzięki kalendarzowi Powstańcy Dzieciom przeznaczone zostaną w pierwszej kolejności na diagnostykę dzieci, zakup leków i środki ochrony osobistej.

Więcej informacji o kalendarzu i działalności Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego jest dostępnych na stronie: www.powstancydzieciom.pl

REMONT DACHU U OSZUKANEGO POWSTAŃCA

Bogusław Czarmiński ps. „Maszynka”, harcerz Szarych Szeregów, „roznosiciel radości”, który ryzykując życie, doręczał korespondencję ludności cywilnej – padł ofiarą perfidnych oszustów podających się za firmę dekarską. Nasza reakcja była natychmiastowa, a jej celem naprawa dachu oraz nadszarpniętego zaufania Pana Bogusława.

Odzew na umieszony w Internecie apel o pomoc był niesamowity i już po 48h od startu zrzutki na koncie znalazło się 30 tysięcy złotych. Dzięki niespotykanej życzliwości przedstawicielki firmy Gesin – Pani Małgorzacie i przy nieocenionym wsparciu Pana Marcina z extraDachu w przeciągu niespełna 3 tygodni od zakończenia zbiórki cel został osiągnięty, a efekty można podziwiać na zdjęciach.

Udzielona pomoc pozwoliła na zakup materiałów najwyższej jakości z wieloletnią gwarancja. Ponadto ze zgromadzonych środków uda się również przeprowadzić drobny remont w pomieszczeniu na piętrze, które ucierpiało z powodu nieszczelnego dachu i pomóc innym potrzebującym Powstańcom.

 

Ciepłe obiady z dostawą do domu

Trudno było nam przejść obojętnie i nie zwracać uwagi na gotowe dania typu instant goszczące w kuchniach Powstańców Warszawskich. Już w 2017 roku podjęliśmy działania pomocowe widząc, jak stan ich zdrowia nie pozwala na samodzielne zrobienie większych zakupów i przygotowanie zbilansowanego posiłku, tak ważnego dla osób w podeszłym wieku. Bardzo wielu poznanych przez nas Bohaterów żyje samotnie i skromnie, a podeszły wiek, choroby i ograniczenia – sprawnościowe i finansowe – nie pozwalają na utrzymanie właściwego komfortu życia. Potrzeby były coraz większe, kombatantów przybywało.
Pod koniec 2019 roku w niespełna 6 dni, dzięki wsparciu i ogromnym sercom ponad tysiąca trzystu osób zebraliśmy 51 000 zł na sfinansowanie w 2020 roku obiadów z dowozem do domu dla 20 Powstańców Warszawskich. Kwota ze zbiórki prowadzonej od 12 grudnia na portalu zrzutka.pl w całości została przeznaczona na obiady dla tych, którzy z powodu sytuacji materialnej bądź stanu zdrowia nie są w stanie sami zapewnić sobie ciepłych posiłków.
Epidemia sprawiła, że seniorzy, zamknięci dla własnego bezpieczeństwa w mieszkaniach, bardziej niż kiedykolwiek potrzebowali naszej pomocy. Dzięki środkom własnym, dotacjom oraz wsparciu darczyńców obiady są nieprzerwanie dostarczane do potrzebujących Bohaterów.

Urodziny naszych Bohaterów

– „Dwieście lat, dwieście lat” – odśpiewane na klatce schodowej, w progu, pod oknem, czy w ostateczności przez telefon – tak obchodzimy urodziny Powstańców Warszawskich. Uwielbiamy sprawiać im takie niespodzianki! Dzięki pomocy naszych wolontariuszy i ambasadorów projektu staramy się, aby nasi Bohaterowie nie spędzali swoich urodzin w samotności.

Ochronna Paczka dla Powstańca

W ramach akcji „Ochronna Paczka dla Powstańca” razem z PKN ORLEN Partnerem Strategicznym akcji, przygotowaliśmy 1400 przesyłek, zawierających artykuły ochrony osobistej: maseczki, rękawiczki oraz płyn do dezynfekcji rąk. Dodatkowo w każdej paczce znalazł się instruktaż korzystania ze środków ochrony osobistej oraz wytyczne, dotyczące postępowania w trakcie epidemii koronawirusa. Ponadto, w trosce o bezpieczeństwo, zdrowie i życie Powstańców uruchomiono specjalny numer telefonu. Dzwoniąc pod wyznaczony numer Powstańcy mogą porozmawiać z życzliwą osobą, która w razie potrzeby zajmie się zorganizowaniem pomocy w codziennych czynnościach, takich jak: zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwienie spraw urzędowych i pocztowych, a także pomoże uzyskać podstawowe informacje, dotyczące aktualnych zaleceń związanych z epidemią.

SPOŁECZNA ZBIÓRKA NA ZAKUP SPRZĘTU MEDYCZNEGO DO WALKI Z KORONAWIRUSEM – liczy się czas!

Doceniając wysiłki służb medycznych, rządu, wojska, służb publicznych w walce z epidemią wirusa SARS-CoV-2 w Polsce i – jako część społeczeństwa obywatelskiego – chcieliśmy wesprzeć ich działania. Dlatego założyliśmy zbiórkę na zakup sprzętów medycznych, które – w przypadku zachorowania na COVID-19 – w pierwszej kolejności zostaną przekazane do ośrodków najbardziej potrzebujących. Zbiórka trwa, a zamówienia są realizowane na bieżąco. Pierwsze środki ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki, przyłbice ochronne, buty gumowe) trafiły już do medyków pracujących w szpitalach na terenie całej Polski. Link do zbiórki: https://zrzutka.pl/pe3f3h

Wymiana zniszczonych drzwi i zakup środków higienicznych

Pani Helena od kilku lat opiekuje się swoją sąsiadką – dziś już blisko 95. letnią sanitariuszką z Powstania Warszawskiego. Postępująca choroba Alzheimera uniemożliwiła kombatantce samodzielne funkcjonowanie. Skromne środki finansowe, którymi dysponują wystarczają tylko na bieżące utrzymanie oraz leki. W mieszkaniu znajdowały się drzwi z już od kilku lat wybitymi szybami, które w obecnej sytuacji stanowiły ogromne zagrożenie dla Pani Aleksandry. Ponadto wymiany wymagał również popsuty zamek w drzwiach wejściowych. Dzięki przekazanym środkom udało się wymienić drzwi wewnętrzne, wstawić nowy zamek a także zakupić artykuły higieniczne (pampersy i podkłady), pościel i ręczniki.

Nowe okno przed zimą

Pan Stefan Kochanowski do Powstania Warszawskiego dołączył jako trzynastoletni ochotnik Zgrupowania „Żywiciel” na Żoliborzu. Ratował i wyciągał z pola walki rannych żołnierzy ryzykując własnym życiem. Teraz my musieliśmy pomóc jemu, organizując pieniądze na wymianę bardzo starych i nieszczelnych okien w mieszkaniu. Zależało nam żeby zdążyć przed zimą. Dzięki utworzonej zbiórce zebraliśmy ponad 200 % potrzebnej kwoty w dwa dni! Okna zostały zamówione i zamontowane w listopadzie 2019 roku.

Przystosowanie łazienki do potrzeb osoby starszej

Małe i większe remonty łazienek, które ze względu na stan zdrowia i ograniczenia fizyczne wynikające z wieku seniorów przestały spełniać swoje podstawowe funkcje. Za nami dwie realizacje: wymiana wanny na prysznic z siedziskiem oraz zamontowanie potrzebnych uchwytów wokół toalety w mieszkaniu Pana Bogdana, a także montaż nowego sedesu ze specjalną deską wielofunkcyjną i uchwytami ułatwiające żonie Pana Zbigniewa codzienną opiekę nad mężem.

Świąteczna Paczka dla Powstańca

Dzięki przyznanej Fundacji Rosa dotacji z Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach programu „Wdzięczni Bohaterom” w grudniu 2018 roku mogliśmy zrobić Powstańcom Warszawskim mieszkającym w Polsce wyjątkowy prezent. Wysłaliśmy lub dostarczyliśmy osobiście 1265 bożonarodzeniowych przesyłek ze świątecznymi życzeniami od dzieci ze szkół przyszpitalnych oraz bonami o wartości 250 zł, które bohaterowie walk o stolicę mogli przeznaczyć na dowolny cel.

Myśleliśmy, że paczki będą miłym świątecznym dodatkiem, że ofiarowujemy w gruncie rzeczy niewiele, tymczasem okazało się, że ta pomoc miała ogromne znaczenie dla Powstańców i ich rodzin. Uczestnicy walk o stolicę cieszyli się przede wszystkim, że otrzymane bony mogą przeznaczyć na to, czego potrzebują, głównie zrealizować w aptekach oraz sklepach z zabawkami, by kupić prezenty dla wnuków i prawnuków.

Zbiórka na opłacenie przejazdów taksówką do chorej żony

Celem zorganizowanej przez nas zbiórki  było opłacenie półrocznego abonamentu na bezpośrednie przejazdy taksówką. Pani Krystyna przez powikłania po udarze oraz postępującą chorobę Alzheimera przebywała w ośrodku oddalonym prawie 20 km od jej miejsca zamieszkania. Mimo że jej mąż, Pan Ryszard sam nie cieszy się już dobrym zdrowiem, kilka razy w tygodniu pokonywał drogę do placówki środkami komunikacji miejskiej. Dojazd i powrót do domu zajmował mu około trzech godzin.

Dzięki Waszym dobrym sercom i współpracy z SAWA TAXI udało nam się osiągnąć cel zbiórki, a nawet go podwoić ☺ Zebraliśmy nie zakładane 5000 zł, ale drugie tyle – 10 174 zł!

Ratująca życie opaska SOS

Naszej pomocy potrzebował mieszkający samotnie Pan Jan, który ze względu na pogarszający się stan zdrowia – m. in. problemy z sercem i krążeniem oraz ciągłe spadki ciśnienia wymagał codziennej pomocy ze strony opiekunów i rodziny. Jego bezpieczeństwo zwiększyłaby specjalna opaska SOS, która zaalarmowałaby bliskich w przypadku gwałtownego pogorszenia się stanu jego zdrowia.

Dzięki Waszym wpłatom, a szczególnie pomocy Pana Rafała, zebraliśmy wymaganą kwotę – opaska została zakupiona i na bieżąco opłacamy jej abonament. Ponadto, z zebranych środków córka Pana Jana przystosowała łazienkę w mieszkaniu ojca do potrzeb osoby starszej.

Wózek inwalidzki ułatwiający poruszanie się

Pan Wiktor zmaga się z chorobą Alzheimera i stopniowym zanikiem pamięci. Wymaga całodobowej opieki, którą na zmianę sprawują jego syn Tomasz i zatrudniona pomoc. Trudności w swobodnym poruszaniu się mogłyby choć w części zostać rozwiązane dzięki zakupowi specjalnego wózka.

Koszt takiego wózka inwalidzkiego wynosił 2 tysiące złotych i to właśnie było celem pierwszej zorganizowanej przez nas zbiórki internetowej.

W ciągu trzech dni zebraliśmy potrzebną kwotę, a Wy – dzięki wsparciu naszych działań – udowodniliście nam, że to co robimy, ma sens i że powinniśmy dalej kroczyć tą drogą.

Chciał(a)byś dołączyć do naszego zespołu?
A może znasz Powstańca, który potrzebuje wsparcia?

Napisz do nas