O nagrodzie
Nagroda BohaterONy im. Powstańców Warszawskich ma na celu wyróżnienie osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX wieku (lata 1918-1989) oraz edukację historyczno-patriotyczną, a także od tego roku współczesny wyraz patriotyzmu i wcielania w życie wartości jakimi kierowali się Powstańcy Warszawscy.
IDEA
Co roku firmy, organizacje pozarządowe, instytucje i osoby prywatne podejmują wiele działań pielęgnujących pamięć o historii Polski i jej bohaterach. By pokazać ich pracę oraz jej wyjątkowe efekty, a także zachęcić innych do promocji pięknej i nierzadko trudnej historii Polski, postanowiliśmy ustanowić Nagrodę BohaterONy.
Pragniemy zwrócić uwagę społeczeństwa na istotę opowiadania naszej historii przez nas samych – ponieważ inni zrobią to za nas – niekoniecznie utrwalając prawdę.
Ze względu na obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 2018 rok był dla nas szczególny. W całym kraju – za sprawą społeczników, pasjonatów historii, współczesnych patriotów i osób, które swoim zapałem i kreatywnością są w stanie porwać tłumy, przeprowadzono wiele pięknych oddolnych inicjatyw mających na celu uświetnienie tego wyjątkowego wydarzenia. Nagroda BohaterONy powstała w 2019 roku w dużej mierze z myślą o nich.
Od 2022 roku doceniamy nie tylko tych, którzy promują historię Polski XX wieku, pragniemy nagradzać również za współczesny wyraz patriotyzmu i wcielania w życie wartości jakimi kierowali się Powstańcy Warszawscy.

SKĄD NAZWA?
Nagroda nosi imię „Powstańców Warszawskich” po pierwsze dla uczczenia przypadającej w 2019 roku 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, po drugie – z uwagi na ramy czasowe naszej kampanii; i wreszcie po trzecie – dla uhonorowania bohaterów walk o stolicę – wyjątkowego Pokolenia Kolumbów, dla którego tradycja, przeszłość i pielęgnowanie historii były i nadal są bardzo ważne.

SIEDEM KATEGORII
Laureaci Nagrody zostaną wyłonieni w siedmiu kategoriach: firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, dziennikarz, organizacja non profit i pasjonat; w każdej z nich trzy wyróżnienia – brązowy, srebrny i złoty BohaterON – przyznali członkowie Kapituły Nagrody; a jedno – Złoty BohaterON Publiczności –internauci w głosowaniu na naszej stronie.

NAGRODY KAPITUŁY I INTERNAUTÓW
Wyboru laureatów w każdej kategorii dokona Kapituła złożona z przedstawicieli polskiego rządu, historyków, osób publicznych, środowisk kombatanckich oraz naszych ambasadorów. Wpływ na wyniki będą mieli także internauci, którzy od 22 września do 6 października będą głosować przez formularz dostępny na naszej stronie.

GALA NAGRODY
Laureatów Nagrody poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się w październiku w Warszawie. Nagrodzeni otrzymają statuetki, a wszyscy nominowani – pamiątkowe dyplomy.
Na uroczystość zostaną zaproszeni wszyscy nominowani, kombatanci, członkowie Kapituły Nagrody, przedstawiciele partnerów, polskiego rządu, dyplomacji, samorządów, wojska, policji, ambasadorzy akcji, uczestnicy naszych działań edukacyjnych, a także reprezentanci wybitnych polskich spółek i mediów.
