Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych

Nominacja  za zrównoważoną działalność, łączącą własne tradycje i historię Polski z nowoczesnym patriotyzmem i edukacją. Organizowane cykle spotkań młodzieży z kombatantami Powstania Warszawskiego oraz nieustanna troska o posiadany obiekt Reduty PWPW są doskonałym przykładem zabezpieczania zarówno niematerialnego, jak i materialnego dziedzictwa historycznego naszej ojczyzny.

 

Ze względu na historyczne doświadczenia, które dotknęły w czasie II wojny światowej zarówno pracowników, jak i sam gmach instytucji, PWPW prowadzi i wspiera działania na rzecz pamięci o Powstaniu Warszawskim i jego bohaterach. Zgodnie z tradycją, każdego roku Wytwórnia przeprowadza 2 sierpnia uroczyste obchody rocznicy zdobycia gmachu PWPW przez Powstańców, połączone z odczytami, apelem pamięci, wystąpieniami kombatantów, historyków oraz przedstawicieli władz. Wytwórnia roztacza opiekę, również w zakresie materialnym, nad ostatnimi żyjącymi kombatantami oddziałów walczących w jej rejonie w 1944 r. 

 

W celu skutecznego wspierania inicjatyw patriotycznych i edukacyjnych została powołana Fundacja PWPW, która w ciągu ostatniego roku wsparła wiele dodatkowych projektów, m.in. „Lekkoatletyczne nadzieje olimpijskie” promującej sport wśród polskiej młodzieży oraz organizację mityngów lekkoatletycznych. 8 grudnia 2022 r., w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa odbył się spektakl „List, który nie dotarł…” zrealizowany dzięki wsparciu PWPW, przypominający o Powstaniu Warszawskim. PWPW organizowała również cykl lekcji w szkołach z udziałem kombatantów, w celu przekazania młodzieży wiedzy o Powstaniu i historii Polski. Dzięki wsparciu PWPW ukazała się również wyjątkowa publikacja „Leksykon oddziałów Powstania Warszawskiego”. 

 

W grudniu 2022 r. PWPW podjęło współpracę z Uniwersytetem Wrocławskim w zakresie edukacji dot. kwestii zabezpieczania banknotów i weryfikacji w ramach bezpieczeństwa Polski. Na ogrodzeniu PWPW została również odsłonięta specjalna tablica, przypominająca o działaniach jakie Polskie Podziemie podjęło, aby wesprzeć walczących w Getcie Warszawskim. W maju 2023 roku na 26. Pikniku Naukowym pracownicy PWPW prowadzili warsztaty historyczno-rzemieślnicze dla dzieci i młodzieży, prezentując tradycje polskiego drukarstwa i siłę przemysłu II RP.

 

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych jest przedsiębiorstwem o ponad 100-letniej tradycji, zajmującym się produkcją banknotów, dokumentów, druków zabezpieczonych i systemów IT. W swej działalności PWPW nie zapomina również o tych, którzy najbardziej wymagają wsparcia m.in. dzieciach z domu dziecka, pokazując, że patriotyzm to również troska o najmłodszych. Rozległość obszarów i różnorodność działań PWPW jest wysoko postawioną poprzeczką, stanowiącą wzór i wyzwanie dla podmiotów pragnących promować zarówno tradycyjny jak i nowoczesny patriotyzm.