STOWARZYSZENIE GRUPA HISTORYCZNA „ZGRUPOWANIE RADOSŁAW” | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

STOWARZYSZENIE GRUPA HISTORYCZNA „ZGRUPOWANIE RADOSŁAW”

GRUPA HISTORYCZNA „ZGRUPOWANIE RADOSŁAW”

Złoty BohaterON oraz Złoty BohaterON Publiczności w kategorii ,,Organizacja non-profit"

Nagroda za walkę o pamięć o zapomnianych bohaterach najnowszej historii Polski, inicjację wydarzeń o charakterze patriotycznym oraz stałą opiekę nad kombatantami

 

SGH „Zgrupowanie Radosław” od 2004 roku zajmuje się szeroko rozumianą popularyzacją historii Powstania Warszawskiego oraz II wojny światowej, nie tylko organizując inscenizacje walk oraz pokazy i lekcje dla młodzieży, ale także uczestnicząc w uroczystościach rocznicowych środowisk kombatanckich, opiekując się weteranami oraz – w ramach powołanego Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego – zabezpieczając materialne artefakty i dokumenty związane z Powstaniem Warszawskim i Konspiracją.

 

W 2019 i 2020 roku stowarzyszenie organizowało liczne inicjatywy upamiętniające ważne z punktu widzenia polskiej historii wydarzenia, m.in. XII Katyński Marsz Cieni, 7. Rajd im. mjr. cc. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” w Bełżycach i Noc Muzeów w Reducie Bank Polski przy ulicy Bielańskiej. Jego członkowie dokonali również inscenizacji walk Zgrupowania Chrobry II w rocznicę śmierci rot. Witolda Pileckiego oraz zdobycia Nordwache, a także przygotowali merytorycznie oraz scenograficznie film „Powstanie Kardynała”, w którym zresztą uczestniczyli. Do głównych projektów SGH „Zgrupowanie Radosław” należały też powstańcza Msza Święta odprawiona w historycznym podwórzu kamienicy przy ul. Poznańskiej 12 oraz akcja Iskra Pamięci upamiętniająca ofiary Zbrodni Katyńskiej. Członkowie grupy przyczynili się do uratowania cennych archiwaliów po zmarłym w 2019 roku wiceprezesie Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich, Eugeniuszu Tyrajskim ps. „Sęk”. Ponadto, w trudnym dla wszystkich okresie pandemii opiekowali się grupą kombatantów, niosąc im niezbędne wsparcie i miłe słowa.