Anna Skiendziel | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Anna Skiendziel

Anna Skiendziel

Nominacja za realizację filmu o posłankach na Sejm Śląski w II RP ,,5 kobiet Sejmu Śląskiego” oraz za tworzenie międzynarodowych materiałów edukacyjnych dotyczących wysiedleń i przemieszczeń ludności po II wojnie światowej.

 

Do najważniejszych działań zrealizowanych od stycznia 2020 r. do lipca 2021 r., w niełatwym okresie głównie nauki zdalnej, należało realizowanie projektów m.in. Projekt „Krokus”, czy Akcja „Żonkile”, przeprowadzanych na terenie szkoły i w wirtualnej rzeczywistości. Również w czasie pandemii, przy współpracy z uczniami, stworzyła film „5 Kobiet Sejmu Śląskiego”, przedstawiający życiorysy posłanek na Sejm Śląski: Janiny Omańkowskiej, Bronisławy Szymkowiakówny, Marii Gruchlikowej, Kujawskiej oraz Elżbiety Korfantowej. Miał na celu upamiętnienie 100. rocznicy Powstań Śląskich.

 

Anna Skiendziel jest również, jako jedna z czterech nauczycieli z Polski, zaangażowana w projekt   „Confronting Memories”. Do udziału zaproszono także pedagogów Niemiec, Białorusi, Ukrainy i Rosji. W ramach projektu powstają scenariusze lekcji przeznaczone dla klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych dot. II wojny światowej. Materiały opierają się na multiperspektywicznym spojrzeniu na zagadnienie wojny przez pryzmat pięciu krajów. Anna Skiendziel należy do zespołu, który przygotowuje scenariusz dla uczniów starszych dot. wysiedleń i przemieszczeń ludności po II wojnie światowej.

 

Jest również członkinią Stowarzyszenia Szlakiem Kobiet, zajmującym się propagowaniem herstorii, organizowaniem spacerów szlakiem kobiet oraz współautorką przewodnika „Jej ślad w historii – kobiety w województwie śląskim na przestrzeni wieków. W cieniu Beskidów.”, wydanym przez Uniwersytet Śląski w Katowicach. Na zlecenie telewizji Metro, w ramach projektu „Korki.tv”,  przygotowywała lekcje, często obrazując pewne zjawiska przez przywołanie słynnych postaci z XX wieku np. Wandę Rutkiewicz. Jako pracownica Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach współtworzyła materiały edukacyjne dot. tragedii górnośląskiej.

 

Od lat angażuje się w propagowanie historii najnowszej i jej percepcję w XXI wieku, ze szczególnym naciskiem na edukację regionalną i herstorię – nie tylko jako nauczycielka, ale również jako przewodniczka po województwie śląskim i Beskidach, czy trenerka debat oksfordzkich. Regularnie dzieli się swoim doświadczeniem i działaniami ze środowiskiem nauczycielskim, zarówno w mediach społecznościowych, pisząc artykuły na blog czy portal doklasy.pl. Często współorganizuje szkolenia stacjonarnie i online oraz materiały edukacyjne.