O nagrodzie | Bohateron

O nagrodzie

Nagroda BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich ma na celu wyróżnienie osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX wieku (lata 1918-1989) oraz edukację historyczno-patriotyczną w 2018 roku – w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ustanowiliśmy ją również dla uczczenia pamięci o uczestnikach walk o stolicę – z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

IDEA

Co roku firmy, organizacje pozarządowe, instytucje i osoby prywatne podejmują wiele działań pielęgnujących pamięć o historii Polski i jej bohaterach. By pokazać ich pracę oraz jej wyjątkowe efekty, a także zachęcić innych do promocji pięknej i nierzadko trudnej historii Polski, postanowiliśmy ustanowić Nagrodę BohaterONy 2019.

 

Pragniemy zwrócić uwagę społeczeństwa na istotę opowiadania naszej historii przez nas samych – ponieważ inni zrobią to za nas – niekoniecznie utrwalając prawdę.

 

Ze względu na obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, miniony rok był dla nas szczególny. W całym kraju – za sprawą społeczników, pasjonatów historii, współczesnych patriotów i osób, które swoim zapałem i kreatywnością są w stanie porwać tłumy, przeprowadzono wiele pięknych oddolnych inicjatyw mających na celu uświetnienie tego wyjątkowego wydarzenia. Nagroda BohaterONy 2019 w dużej mierze powstała z myślą o nich.

ZOBACZ SPOT

SKĄD NAZWA?

Nagroda nosi imię „Powstańców Warszawskich” z jednej strony dla uczczenia przypadającej w 2019 roku 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, z drugiej – z uwagi na ramy czasowe naszej kampanii; i wreszcie z trzeciej – dla uhonorowania bohaterów walk o stolicę – wyjątkowego pokolenia kolumbów, dla którego tradycja, przeszłość i pielęgnowanie historii były i nadal są bardzo ważne.

SIEDEM KATEGORII

Laureaci Nagrody zostaną wyłonieni w siedmiu kategoriach: firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, dziennikarz, organizacja non profit i pasjonat; w każdej z nich  trzy wyróżnienia – brązowy, srebrny i złoty BohaterON – przyznają członkowie Kapituły Nagrody; a jedno – Złoty BohaterON Publiczności –internauci w głosowaniu na naszej stronie.

NAGRODY KAPITUŁY I INTERNAUTÓW

Wyboru laureatów w każdej kategorii dokona Kapituła złożona z przedstawicieli polskiego rządu, historyków, osób publicznych, środowisk kombatanckich oraz naszych ambasadorów. Wpływ na wyniki będą mieli także internauci, którzy od 2 września do 2 października zagłosują przez formularz dostępny na naszej stronie.

GALA NAGRODY

Laureatów Nagrody poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie października w Warszawie. Nagrodzeni otrzymają statuetki, a wszyscy nominowani – pamiątkowe dyplomy.

 

Na uroczystość zostaną zaproszeni wszyscy nominowani, kombatanci, członkowie Kapituły Nagrody, przedstawiciele partnerów, polskiego rządu, dyplomacji, samorządów, wojska, policji, ambasadorzy akcji, uczestnicy naszych działań edukacyjnych, a także reprezentanci wybitnych polskich spółek i mediów.

Pomóż nam wybrać tych, którzy zasługują na wyróżnienie!

Zagłosuj na osoby, firmy, organizacje i instytucje realizujące w 2018 roku wyjątkowe działania mające na celu promocję historii Polski XX wieku i edukację historyczno-patriotyczną!

Zagłosuj na nominowanych