Przyznano kolejnych 20 odznaczeń „Dumni z Powstańców”.
21 maja 2025 r. w Sali Balowej Pałacu na Wodzie Warszawie odbyła się trzecia edycja uroczystości wręczenia odznaczeń „Dumni z Powstańców”, organizowana przez Komitet Społeczny ds. obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wydarzenie zgromadziło licznych gości, w tym przedstawicieli świata kultury, nauki, edukacji, mediów oraz społeczności lokalnych, którzy wspólnie oddali hołd osobom i instytucjom zaangażowanym w pielęgnowanie pamięci o Powstaniu Warszawskim.
– Już po raz trzeci spotykamy się w tak wyjątkowym gronie i wyjątkowym miejscu. To wielka radość dla tego miejsca, bo przy każdym spotkaniu z Państwem ta przestrzeń ożywa na nowo
w zupełnie nowy sposób. Muzeum Łazienki to przestrzeń, która wytrwała okres okupacji, powstania – powitała gości Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Marianna Otmianowska.
– Nie bez znaczenia jest to, że spotkamy się w miejscu, które jest dla nas symbolem wytrwałości i pamięci. Nie udało się wtedy tego miejsca zniszczyć, zrównać z ziemią, tak jak nie da się wyrzucić z pamięci Was Powstańców i tego, co zrobiliście. – powiedziała Agnieszka Łesiuk-Krajewska, organizatorka kampanii BohaterON i Przewodnicząca Komitetu Społecznego ds. obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Przypomniała także, że kampania BohaterON zaczęła się ponad 10 lat od symbolicznej akcji „Kartka dla Powstańca”, a aktualnie to wiele projektów społecznych i edukacyjnych. Zwróciła się także do uhonorowanych: – Mamy piękną, ale trudną historię. Ważne, że jest, żeby ją opowiadać. To, że jesteście dzisiaj z nami to świadczy o tym, że jesteście częścią opowiadania historii Polski w różnej formie.”
Wśród dzisiejszych oznaczonych znalazły się m.in. autorki książki o psie Bajbusie, który przeżył Powstanie, członkowie organizacji pozarządowych, Maciej Zakościelny – aktor i ambasador kampanii BohaterON, kompozytor Bartosz Chajdecki, żołnierze, dziennikarze i nauczyciele. Każdy na swój kreatywny i nowoczesny sposób swoim działaniem udowodnił, że pamięć
o Powstaniu i uczestnikach zrywu sprzed ponad 80 lat jest ważny dla tożsamości narodowej.
Wręczenia odznaczeń podczas uroczystości w Pałacu na Wodzie dokonali Powstańcy Warszawscy, Członkowie Honorowi Komitetu Społecznego: Danuta Dworakowska ps. ,,Lena”, Irena Krajewska ps. ,,Lala”, Stanisław Wołczaski ps. „Kazimierz” oraz Jan Witkowski ps. „Jaś”.
Po części oficjalnej uroczystości goście i laureaci odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego przy akompaniamencie pianistki Danuty Dworakowskiej ps.Lena. Wydarzenie uświetnił 15-minutowy koncert pianistki dr hab. Agaty Górskiej-Kołodziejskiej.
Komitet Społeczny „Dumni z Powstańców” ds. obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego to inicjatywa powołana przez zespół kampanii BohaterON, przyjaciół projektu oraz samych Powstańców Warszawskich. Jest to trzyletnie (2023–2025), ogólnopolskie przedsięwzięcie, którego celem jest szczególne upamiętnienie walk z 1944 roku, popularyzacja wiedzy o Akcji „Burza” oraz promocja postaw patriotycznych. Działania Komitetu mają nadać obchodom wymiar społeczny i umożliwić ich realizację w Polsce i poza jej granicami.
Komitet Społeczny „Dumni z Powstańców” tworzą członkowie: organizatorzy, honorowi oraz wspierający. Grono członków honorowych liczy 28 osób. To na nim spoczywa odpowiedzialność za przyznawanie odznaczenia oraz zachęcanie do udziału w tej inicjatywie. Wyróżnienie ma na celu ukazanie, jak wiele osób nie tylko pamięta i podziwia Powstańców Warszawskich, lecz także aktywnie działa na rzecz upamiętnienia tego kluczowego rozdziału w historii Polski.
Autorem odznaczenia „Dumni z Powstańców” jest profesor Wincenty Kućma – wybitny rzeźbiarz, medalier i pedagog, związany z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. To także twórca słynnych pomników, m.in. Powstania Warszawskiego w Warszawie, oraz realizacji sakralnych w Polsce i na świecie.
Komitet Społeczny „Dumni z Powstańców” planuje do końca 2025 roku odznaczyć jeszcze 40 osób. Zgłoszenia kandydatów można przesyłać do 1 grudnia za pośrednictwem strony dumnizpowstancow.pl.
Podmiotami uprawnionymi do zgłaszania kandydatów do Odznaczenia są: osoby fizyczne, organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, grupy nieformalne, firmy, związki wyznaniowe, osoby fizyczne, organy Komitetu. Kandydat może się również zgłosić samodzielnie. O przyznaniu odznaczenia decydują Honorowi Członkowie Komitetu Społecznego.
LISTA UHONOROWANYCH ODZNACZENIEM W DNIU 21 MAJA:
- Anita Plumińska-Mieloch
- Anna Hałas
- Dzielnica Mokotów
- Zespół Małe TGD
- Anna Chomiak
- Malwina Kozłowska
- Zuzanna Mukoid
- Zespół Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy
- Cezary Sierzputowski
- Marlena Piekarska-Olszówka
- Adam Dymiński
- Wydawnictwo Literatura za cykl książek dla dzieci „Wojny dorosłych historie dzieci”
- WOT
- Paczka dla bohatera
- Bartosz Chajdecki
- Odra Niemen
- Barbara Górczewska
- Leszek Czajkowski
- Maciej Zakościelny
- Anna Ołdakowska-Somaini