Przyznano kolejnych 20 odznaczeń „Dumni z Powstańców”. | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Aktualności

Przyznano kolejnych 20 odznaczeń „Dumni z Powstańców”.

Opublikowano: 22 maja 2025

21 maja 2025 r. w Sali Balowej Pałacu na Wodzie Warszawie odbyła się trzecia edycja uroczystości wręczenia odznaczeń „Dumni  z Powstańców”, organizowana przez Komitet Społeczny ds. obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wydarzenie zgromadziło licznych gości, w tym przedstawicieli świata kultury, nauki, edukacji, mediów oraz społeczności lokalnych, którzy wspólnie oddali hołd osobom i instytucjom zaangażowanym w pielęgnowanie pamięci o Powstaniu Warszawskim.

 – Już po raz trzeci spotykamy się w tak wyjątkowym gronie  i wyjątkowym miejscu. To wielka radość dla tego miejsca, bo przy każdym spotkaniu z Państwem ta przestrzeń ożywa na nowo
w zupełnie nowy sposób. Muzeum Łazienki to przestrzeń, która wytrwała okres okupacji, powstania – powitała gości Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Marianna Otmianowska.

– Nie bez znaczenia jest to, że spotkamy się w miejscu, które jest dla nas symbolem wytrwałości i pamięci. Nie udało się wtedy tego miejsca zniszczyć, zrównać z ziemią, tak jak nie da się wyrzucić z pamięci Was Powstańców i tego, co zrobiliście. – powiedziała Agnieszka Łesiuk-Krajewska, organizatorka kampanii BohaterON i Przewodnicząca Komitetu Społecznego ds. obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Przypomniała także, że kampania BohaterON zaczęła się ponad 10 lat od symbolicznej akcji „Kartka dla Powstańca”, a aktualnie to wiele projektów społecznych i edukacyjnych. Zwróciła się także do uhonorowanych: – Mamy piękną, ale trudną historię. Ważne, że jest, żeby ją opowiadać. To, że jesteście dzisiaj z nami to świadczy o tym, że jesteście częścią opowiadania historii Polski w różnej formie.”

Wśród dzisiejszych oznaczonych znalazły się m.in. autorki książki o psie Bajbusie, który przeżył Powstanie, członkowie organizacji pozarządowych, Maciej Zakościelny – aktor i ambasador kampanii BohaterON, kompozytor Bartosz Chajdecki, żołnierze, dziennikarze i nauczyciele. Każdy na swój kreatywny i nowoczesny sposób swoim działaniem udowodnił, że pamięć
o Powstaniu i uczestnikach zrywu sprzed ponad 80 lat jest ważny dla tożsamości narodowej.

Wręczenia odznaczeń podczas uroczystości w Pałacu na Wodzie dokonali Powstańcy Warszawscy, Członkowie Honorowi Komitetu Społecznego: Danuta Dworakowska ps. ,,Lena”, Irena Krajewska ps. ,,Lala”, Stanisław Wołczaski ps. „Kazimierz” oraz Jan Witkowski ps. „Jaś”.

Po części oficjalnej uroczystości goście i laureaci odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego przy akompaniamencie pianistki Danuty Dworakowskiej ps.Lena. Wydarzenie uświetnił 15-minutowy koncert pianistki dr hab. Agaty Górskiej-Kołodziejskiej.

Komitet Społeczny „Dumni z Powstańców” ds. obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego to inicjatywa powołana przez zespół kampanii BohaterON, przyjaciół projektu oraz samych Powstańców Warszawskich. Jest to trzyletnie (2023–2025), ogólnopolskie przedsięwzięcie, którego celem jest szczególne upamiętnienie walk z 1944 roku, popularyzacja wiedzy o Akcji „Burza” oraz promocja postaw patriotycznych. Działania Komitetu mają nadać obchodom wymiar społeczny i umożliwić ich realizację w Polsce i poza jej granicami.

Komitet Społeczny „Dumni z Powstańców” tworzą członkowie: organizatorzy, honorowi oraz wspierający. Grono członków honorowych liczy 28 osób. To na nim spoczywa odpowiedzialność za przyznawanie odznaczenia oraz zachęcanie do udziału w tej inicjatywie. Wyróżnienie ma na celu ukazanie, jak wiele osób nie tylko pamięta i podziwia Powstańców Warszawskich, lecz także aktywnie działa na rzecz upamiętnienia tego kluczowego rozdziału w historii Polski.

Autorem odznaczenia „Dumni z Powstańców” jest profesor Wincenty Kućma – wybitny rzeźbiarz, medalier i pedagog, związany z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. To także twórca słynnych pomników, m.in. Powstania Warszawskiego w Warszawie, oraz realizacji sakralnych w Polsce i na świecie.

Komitet Społeczny „Dumni z Powstańców” planuje do końca 2025 roku odznaczyć jeszcze 40 osób. Zgłoszenia kandydatów można przesyłać do 1 grudnia za pośrednictwem strony dumnizpowstancow.pl.

Podmiotami uprawnionymi do zgłaszania kandydatów do Odznaczenia są: osoby fizyczne, organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, grupy nieformalne, firmy, związki wyznaniowe, osoby fizyczne, organy Komitetu. Kandydat może się również zgłosić samodzielnie. O przyznaniu odznaczenia decydują Honorowi Członkowie Komitetu Społecznego.

LISTA UHONOROWANYCH ODZNACZENIEM W DNIU 21 MAJA:

  1. Anita Plumińska-Mieloch
  2. Anna Hałas
  3. Dzielnica Mokotów
  4. Zespół Małe TGD
  5. Anna Chomiak
  6. Malwina Kozłowska
  7. Zuzanna Mukoid
  8. Zespół Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy
  9. Cezary Sierzputowski
  10. Marlena Piekarska-Olszówka
  11. Adam Dymiński
  12. Wydawnictwo Literatura za cykl książek dla dzieci „Wojny dorosłych historie dzieci”
  13. WOT
  14. Paczka dla bohatera
  15. Bartosz Chajdecki
  16. Odra Niemen
  17. Barbara Górczewska
  18. Leszek Czajkowski
  19. Maciej Zakościelny
  20. Anna Ołdakowska-Somaini