WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ

WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ

Brązowy BohaterON w kategorii ,,Instytucja"

Nagroda za stałą opiekę nad kombatantami w czasie epidemii koronawirusa, w tym regularne dostarczanie ciepłych posiłków i zakupów pierwszej potrzeby oraz przywracanie pamięci o świadkach historii

 

Do kluczowych zadań stawianych przed żołnierzami obrony terytorialnej należy nie tylko utrzymanie gotowości do obrony Rzeczypospolitej Polskiej czy wsparcie obywateli w obliczu klęsk żywiołowych, ale również kształtowanie w społeczeństwie postaw i wartości patriotycznych. Ideałem i wzorem do naśladowania dla terytorialsów są tradycje Armii Krajowej oraz powojennych organizacji niepodległościowych. Żołnierze identyfikują się z tymi rycerzami niezłomnej walki o niepodległość. Kontynuują ich misję, ale i też niosą wsparcie tym bohaterom, którzy nadal są wśród nas.

 

W marcu br., gdy w Polsce zaczęliśmy zmagać się z nierównym i nieznanym dotąd przeciwnikiem – epidemią koronawirusa, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej nie zapomnieli o kombatantach, żołnierzach Armii Krajowej i uczestnikach Powstania Warszawskiego. By osoby starsze nie musiały opuszczać swoich domów i narażać się na ryzyko zakażenia koronawiusem, w ramach operacji „Odporna Wiosna” oraz inicjatyw organizowanych przez inne stowarzyszenia i instytucje, terytorialsi w różnych częściach kraju pomagali weteranom w tym trudnym czasie, dostarczając im ciepłe posiłki przygotowane przez lokalne restauracje i punkty gastronomiczne; robiąc zakupy żywności, leków i środków higienicznych; a – w razie potrzeby – umawiając wizyty domowe lekarzy czy zapewniając transport na badania specjalistyczne. Nieoceniona w tym okresie dla osób starszych, zamkniętych w czterech ścianach swoich domów, była też rozmowa i edukacja w zakresie podstawowych zasad higieny.

 

Dzięki tej akcji żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej przywrócili do świadomości innych nie tylko informację ilu świadków historii żyje wśród nas, ale zwrócili też uwagę na ich codzienne potrzeby i wsparcie, jakie jest im potrzebne.

 

W sumie wsparciem WOT-u wiosną 2020 roku zostało objętych 5341  kombatantów oraz 1203 osoby starsze (powyżej 60. roku życia).