Warszawska Orkiestra Sentymentalna
Warszawska Orkiestra Sentymentalna
Srebrny BohaterON w kategorii ,,Pasjonat”
Nagroda za troskę o dziedzictwo polskiej piosenki – wykonywanie muzyki Warszawy, filmu, rewii, kabaretu lat 20. i 30. a także czasów powojennych. Sięgając po repertuar sprzed kilkudziesięciu lat, przybliżając ponadczasowe utwory współczesnym melomanom, zabierają ich w pełną stylu i klasy podróż w przeszłość.
Wzruszające walce, namiętne tanga, skoczne polki, porywające foxtroty, rumby i slow-foxy – przypominają to, co wśród bogactwa sceny i ekranu dwudziestolecia i czasów powojennych najważniejsze i najpiękniejsze. Piosenki i pieśni z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacje Henryka Warsa i Rostworowskiego, wykonania orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka, nieustannie inspirują członków Orkiestry. W swoich wykonaniach zachowują styl i ponadczasowy urok tych melodii, dodając im odrobinę współczesnej wrażliwości muzycznej. Z reguły ich koncerty mają charakter potańcówek– muzycy występują w strojach nawiązujących do epoki, a ich bezpośredniość i wdzięk sprawiają, że publiczność szybko wchodzi w świat międzywojnia.
Debiutowali w 2015 roku. Trzy lata później sięgnęli po repertuar opowiadający o codzienności żołnierzy, zwłaszcza ułanów. Utwory poświęcone były ideałom, dramatom, poświęceniu i tęsknocie oficerów. Nie zabrakło też pozytywnych akcentów – radości, poczucia humoru i namiętności.
Dopracowane do perfekcji aranżacje ponadczasowych przebojów z okresu dwudziestolecia międzywojennego, pod płaszczykiem lekkich dancingów, pozwala na kultywowanie muzycznych tradycji i ocalanie od zapomnienia kulturalnego dobytku wybitnych postaci polskiej sceny lat 20. i 30. ubiegłego wieku.