Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów ,,Zośka” i ,,Parasol”
Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów ,,Zośka” i ,,Parasol”
Nominacja za godne dziedziczenie tradycji i dbanie o spuściznę dwóch legendarnych batalionów ,,Zośka” i ,,Parasol”, za pielęgnowanie pamięci, opiekę nad grobami oraz przekazywanie cennych powstańczych wartości młodemu pokoleniu.
Do głównych zadań Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów „Zośka” i „Parasol” należy propagowanie, inicjowanie, prowadzenie i organizowanie prac przy utrzymaniu grobów poległych żołnierzy batalionu „Zośka” i batalionu „Parasol” w należytym i godnym stanie, odpowiadającym tradycjom i ich historycznej randze. Organizacja podejmuje się wszelkich działań popularyzujących , a także utrwalających pamięć o żołnierzach, czynach oraz historii batalionu „Zośka” i batalionu „Parasol”.
Sprawy i problemy związane z kwaterą cmentarną Batalionu AK „Zośka” były omawiane początkowo w czasie kilku spotkań w mieszkaniu Anny Zawadzkiej, z udziałem Danuty Bytnar-Dziekańskiej, Marii Dawidowskiej-Strzembosz, Władysława Findeisena, Bogdana Juliusza Deczkowskiego, Kazimierza Łodzińskiego i Stanisława Sieradzkiego. W efekcie tych spotkań i dyskusji z inicjatywy prof. Władysława Findeisena powołano osiemnastoosobowy Komitet Założycielski, w skład którego weszli: Stanisław Broniewski, Bogdan Celiński, Bogdan Juliusz Deczkowski, Danuta Bytnar-Dziekańska, Władysław Findeisen, Roman Grzybowski, Michał Gutt, Kazimierz Łodziński, Stefan Mirowski, Wiesław Paluszyński, Ewa Rondio, Ewa Rzetelska-Feleszko, Stanisław Sieradzki, Maria Dawidowska-Strzembosz, Anna Szumiec-Mitera, Włodzimierz Trojan, Barbara Wierzbicka i Anna Zawadzka. Dzisiejsze środowisko współpracujące z komitetem nadal realizuje cele założycieli. Szczególne podziękowania należą się osobom współpracującym z Komitetem.
W ostatnim czasie Komitet zrealizował dzięki środkom z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów remont całej kwatery batalionów Zośka i Parasol. Zrealizowano także grę terenową – rajd śladami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz trzy wystawy zewnętrzne we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości. Zorganizowano także spotkanie w Dziektarzewie, które miało na celu upamiętnienie braci Romockich i Stanisława Leopolda w rocznicę ich urodzin. Corocznie organizowane są uroczystości związane z wydarzeniami z historii batalionów Zośka i Parasol. Komitet bierze również udział w finansowaniu wydawnictw dotyczących historii obu batalionów.