Redakcje „Polski Zbrojnej” i „Polski Zbrojnej - Historia” | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Redakcje „Polski Zbrojnej” i „Polski Zbrojnej – Historia”

Redakcje „Polski Zbrojnej” i „Polski Zbrojnej - Historia”

Nominacja za całokształt działalności i wkład w budowanie świadomości o polskiej obronności oraz historii wojska. Redakcje: „Polski Zbrojnej” oraz „Polski Zbrojnej – Historia” tworzą pisma, które od lat dokumentują współczesne działania polskiej armii, nawiązują do bogatej tradycji sił zbrojnych, ale także tworzą niezwykłe materiały historyczne, oraz akcje społeczne upowszechniające tradycję oręża polskiego. Stanowi to nieocenione źródło wiedzy zarówno dla żołnierzy, jak i cywilnych pasjonatów tematyki wojskowej. Dzięki zaangażowaniu Zespołu Redakcyjnego „Polska Zbrojna” w sposób przystępny i rzetelny przybliża czytelnikom świat wojska, misji pokojowych, nowoczesnych technologii obronnych, a „Polska Zbrojna Historia” popularyzuje wkład Wojska Polskiego  w budowaniu niepodległego państwa.

 

„Polska Zbrojna” to miesięcznik, który ukazuje się nieprzerwanie od 1921 roku i jest wydawany przez Wojskowy Instytut Wydawniczy. Czasopismo skupia się na sprawach dotyczących polskiej armii, obronności, techniki wojskowej, misji zagranicznych, ale także szeroko pojętej historii wojskowości. Na jego łamach można znaleźć felietony, wywiady z wojskowymi, relacje z życia żołnierzy służących w różnych zakątkach świata oraz porady prawne związane ze służbą wojskową. Wydawnictwo dociera zarówno do zwykłych żołnierzy, jak i najwyższych przedstawicieli organów państwowych, co świadczy o jego ogromnym znaczeniu w świecie obronności.

 

Na łamach „Polski Zbrojnej – Historia”, uznawanej za wiodące czasopismo o historii wojskowości publikowane są  artykuły dotyczące wydarzeń historycznych, w tym rekonstrukcji i konferencji tematycznych, które czasopismo regularnie obejmuje swoim patronatem – jak np. wystawę „D-DAY”, zorganizowaną w czerwcu 2024 r. przez Wojskowe Biuro Historyczne. Była ona częścią szerszych obchodów związanych z rocznicą lądowania aliantów w Normandii, a także promowała pamięć o polskich żołnierzach uczestniczących w tych wydarzeniach.

 

W minionym roku Redakcja skupiała się na szerzeniu wiedzy o polskich siłach zbrojnych i obronności, zarówno w kraju, jak i za granicą. Relacjonowała działania mające na celu integrację sił sojuszniczych i poprawę gotowości bojowej w rejonie Morza Bałtyckiego, takie jak modernizacja polskiej armii, przekazanie sprzętu wojskowego Ukrainie oraz organizacja największych w Polsce manewrów wojskowych „Anakonda ‘23”.

Redakcja „Polski Zbrojnej – Historii” była także aktywna podczas obchodów związanych z 80. rocznicą Powstania Warszawskiego – z tej okazji wydała specjalny numer pisma. Cyklicznie też z okazji ważnych polskich rocznic, wydaje jednodniówki historyczne kolportowane w Polsce (min w szkołach) i poza jej granicami.

 

Oprócz czasopisma, redakcja prowadzi również portal internetowy polska-zbrojna.pl który jest multimedialnym źródłem wiedzy o bieżących wydarzeniach z życia wojska ale i historii Polski. Na stronie internetowej czytelnicy mogą śledzić na bieżąco ćwiczenia wojskowe, oglądać filmy i zdjęcia z poligonów oraz zapoznawać się z komentarzami ekspertów. Portal daje też przestrzeń do interakcji z czytelnikami, umożliwiając im komentowanie artykułów oraz udział w dyskusjach.

 

Redakcje „Polski Zbrojnej” i „Polski Zbrojnej – Historia” to nie tylko zespół dziennikarzy relacjonujących współczesne wydarzenia, ale także strażników pamięci historycznej i promotorów współczesnych wartości patriotycznych. Odznaczając się unikalną mieszanką profesjonalizmu, pasji i odpowiedzialności społecznej, Redakcja „Polski Zbrojnej” daje czytelnikom narzędzia do zrozumienia roli wojska w dzisiejszym świecie.