Polregio
Polregio
Nominacja za skuteczne kontynuowanie etosu kolejarza poprzez wielopłaszczyznową realizację idei współczesnego patriotyzmu w czasach pokoju i na terenach ogarniętych wojną. POLREGIO od początku rosyjskiej inwazji wsparło naród ukraiński m.in. uruchamiając 250 specjalnych pociągów przewiózł 350 tysięcy uchodźców. Przewoźnik także aktywnie przeciwdziała wykluczeniu komunikacyjnemu, przywracając połączenia w mniejszych ośrodkach w Polsce.
Już w pierwszych godzinach po wybuchu wojny POLREGIO wprowadziło w całym kraju bezpłatne bilety dla obywateli Ukrainy, realizując tym samym w praktyce znany od wieków etos kolejarza. Od 24 lutego spółka przewiozła ponad 350 tys. uchodźców, uruchamiając ponad 250 specjalnych pociągów. Zapewniono podróżnym napoje, przekąski oraz środki higieniczne, a także ulotki informacyjne w języku ukraińskim i angielskim. Na dworcu w Lublinie powstała tymczasowa placówka medyczna, a Lubelski Zakład POLREGIO udostępnił dla pracujących w niej medyków pomieszczenie socjalne. Z kolei pracownicy krakowskiego zakładu POLREGIO, umiejscowionego tuż obok ukraińskiego konsulatu, włączyli się w pomoc, oferując zmęczonym i zmarzniętym uchodźcom miejsce do ogrzania się oraz ciepłe posiłki. Dodatkowo spółka otoczyła opieką finansową i opłaciła wynajem mieszkania ciężarnej mamie 6-latka, która niedługo po przyjeździe do Polski urodziła dwie córeczki bliźniaczki.
Pomoc uchodźcom to nie wszystko. POLREGIO stale prowadzi działania mające na celu zlikwidować zagrożenie wykluczeniem komunikacyjnym – zwłaszcza w małych miejscowościach. W wielu miejscach jest bowiem jedynym operatorem transportu zbiorowego i pozwala na sprawne dotarcie do pracy czy szkoły. Ponadto spółka stale modernizuje swoją flotę i zwiększa tym samym komfort podróży pasażerów. W tym roku spółka ogłosiła przetarg na dostawę do 200 nowych pociągów za blisko 5 mld zł. Dzięki temu w najbliższych latach podróżni będą mogli poruszać się najnowocześniejszymi pojazdami, które dowiozą ich w naprawdę komfortowych warunkach – również tam, gdzie komercyjnym operatorom nie opłacałoby się uruchamiać regularnych połączeń.
Przedmiotem działalności spółki jest krajowy miejski, podmiejski, regionalny, dalekobieżny oraz transgraniczny przewóz osób i rzeczy koleją. Realizacja tego rodzaju przewozów ma na celu przede wszystkim zapewnienie podróżnym codziennych dojazdów do pracy, szkół, centrów handlowych i administracyjnych – wszystko po to, by ułatwić realizowanie podstawowych i codziennych zadań każdemu obywatelowi.