PAWEŁ PIECHNIK | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

PAWEŁ PIECHNIK

PAWEŁ PIECHNIK

Brązowy BohaterON w kategorii ,,Pasjonat"

Nagroda za komiks „Chleb wolnościowy” opowiadający o losach jedenastu byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu Majdanek, za połączenie z pozoru lekkiej formy z niezwykle ważnym i trudnym tematem

 

„Chleb wolnościowy” – takiego sformułowania używali więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Oznaczało chleb wypiekany poza obozem i jednoznacznie kojarzyło się z tęsknotą za domem. Tym, co łączyło współwięźniów i dawało siłę do codziennej walki o życie, była właśnie nadzieja doświadczenia tego „wolnościowego chleba” oraz niepodległości i suwerenności, do których każdy człowiek ma niezbywalne prawo.

 

Dziś „Chleb wolnościowy” to również nazwa komiksu prezentującego opowieści o losach jedenastu byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu Konzentrationslager Lublin, potocznie nazywanego Majdankiem. Autorem publikacji jest Paweł Piechnik – artysta, który od 2005 r. zajmuje się zawodowo komiksem, ilustracją, współtworzy filmy animowane, filmy do gier komputerowych i maluje murale.

 

„Chleb wolnościowy” został wydany w 2019 roku z okazji 75-lecia istnienia Państwowego Muzeum na Majdanku, ale prace nad nim – w porozumieniu z instytucją – autor rozpoczął już kilka lat wcześniej. Jak sam przyznał, aby zrealizować projekt, musiał do tego tematu dojrzeć. Co ważne, wszystkie teksty zawarte w komiksie to oryginalne słowa byłych więźniów, nie ma tam żadnego słowa dodanego przez autora. W swoim projekcie Piechnik wykorzystał fragmenty książek „Niebo bez ptaków” Danuty Brzosko-Mędryk i „Pole śmierci” Andrzeja Stanisławskiego, relację Jolanty Nowakowskiej-Korzeniewskiej oraz wspomnienia zawarte w opracowaniu Marty Grudzińskiej „Majdanek. Obóz koncentracyjny w relacjach więźniów i świadków”.

 

Do komiksu dołączono krótkie posłowie historyczne o powstaniu i funkcjonowaniu obozu oraz słownik terminów i biogramy więźniów, których historie stały się kanwą narracji.