Patrycja Karykowska
Patrycja Karykowska
Nominacja za popularyzację historii Polski i nowoczesnego patriotyzmu w sposób kreatywny, wykorzystujący siłę literatury, wizualną moc archiwalnych fotografii oraz multimediów, a także cosplay historyczno-literackich. Za pomysł i koordynację ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Jak Niedźwiedź Wojtek został żołnierzem. Za niesztampowe metody, które sprawiają, że młodzież zapamiętuje więcej i jest ciekawa kolejnych historii.
Patrycja Karykowska nauczycielka-bibliotekarka Szkoły Podstawowej nr 27 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Kielcach. Historią Polski i nowoczesnym patriotyzmem zaraża wychowanków z popkulturowym zacięciem, wykorzystując siłę literatury, wizualną moc archiwalnych fotografii oraz multimediów a także cosplay historyczno-literacki. Jej niesztampowe metody sprawiają, że młodzież zapamiętuje więcej i jest ciekawa kolejnych inicjatyw.
W ciągu roku organizuje kilkadziesiąt wystaw edukacyjnych, w tym historycznych (Jak Niedźwiedź Wojtek został żołnierzem, Fajna Powstańcza Ferajna, Nasza Niepodległa – 11 listopada, K. K. Baczyński – Poeta Czasu Kurz). Zainicjowała akcję CzytaMy – PamiętaMY, kreatywnie upamiętniającą 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oraz promującą odkrywanie historii dzięki czytaniu książek. W ramach tej akcji odbył się plener fotograficzny Pamięć „W” Książce, a także nagrano serię filmików z interpretacją wierszy K. K. Baczyńskiego. Fajna Powstańcza Ferajna odbyła się po raz siódmy, a w ramach akcji miała miejsce wystawa archiwalnej fotografii powstańczej oraz warsztaty o roli dzieci i młodzieży w Powstaniu Warszawskim oraz życiu codziennym walczącej stolicy dla ponad 430 uczniów.
Jest pomysłodawczynią oraz koordynatorką ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Jak Niedźwiedź Wojtek został żołnierzem. Ze względu na przypadające rocznice: 80. rocznicę adopcji niedźwiadka przez polskich żołnierzy z II Korpusu Polskiego Gen. Andersa oraz 60. rocznicę śmierci Kaprala Wojtka, jako rezydenta Ogrodu Zoologicznego w Edynburgu rok 2022 i 2023 zostały ogłoszone Jubileuszowym Rokiem Misia Wojtka. Patronat honorowy nad projektem objęło Stowarzyszenie Nasza Szkoła Jest Wspaniała. W projekcie dotychczas wzięło udział setki przedszkolaków, uczniów i kilkudziesięciu nauczycieli z 25 przedszkoli i szkół z Polski oraz kilku zagranicznych szkół polonijnych. W ramach projektu dzieci i młodzież biorą udział w wielu inspirujących aktywnościach – uczestniczą w warsztatach i zajęciach, akcjach głośnego czytania, przygotowują prezentacje, plakaty, prace plastyczne i techniczne, zwiedzają wystawy, poznają multimedia i książki poświęcone Wojtkowi oraz jego towarzyszom broni z II Korpusu Polskiego.
Bezpośrednio w Kielcach Patrycja Karykowska w ramach projektu zorganizowała m.in. Noc Bibliotek z Misiem Wojtkiem, w której wzięło udział łącznie 130 osób – uczniów z rodzicami, dziadkami i rodzeństwem, wystawę fotograficzno-historyczną, warsztaty dla klas I-VIII, XIV edycję Konkursu Plastycznego dla klas III oraz I Konkurs Plastyczno-Technicznego Kapral Wojtek 3D (wyłoniono 27 laureatów). Prowadziła zajęcia dla przedszkolaków z PS nr 35 w Kielcach, zorganizowała akcję głośnego czytania po polsku i ukraińsku Dziadka i Niedźwiadka.