Narodowe Centrum Kultury | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Narodowe Centrum Kultury

Narodowe Centrum Kultury

Złoty BohaterON w kategorii ,,Instytucja”

Nagroda za produkcję filmu ,,VR Wiktoria 1920”, organizację pokazów filmu ,,Kartka z Powstania” oraz przygotowanie kampanii multimedialnej z okazji 40-lecia powstania Solidarności, której elementem była wystawa ,,Droga ku wolności”, a także za stworzenie dwóch warszawskich murali mających na celu upamiętnienie ważnych faktów historycznych oraz bohaterów polskiej historii XX wieku.

 

Narodowe Centrum Kultury regularnie organizuje i finansuje kilkadziesiąt przedsięwzięć  odwołujących się do polskiej historii współczesnej, w tym liczne wystawy w galerii Kordegarda, ale też w formie filmowej w internecie. Realizuje również filmy o tematyce historycznej. W 2020 i 2021 roku organizowało publiczne bezpłatne pokazy niezwykłego filmu o Powstaniu Warszawskim w technologii wirtualnej rzeczywistości pt. „Kartka z Powstania”. Było koproducentem filmu „VR Wiktoria 1920” o Bitwie Warszawskiej.

 

Ponadto angażuje się w produkcje muzyczne inspirowane i popularyzujące historię, np. teledysk nakręcony z okazji 40. rocznicy ucieczki pułkownika Kuklińskiego, koncert „Dnia pierwszego  września” przygotowany na 81. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, widowisko muzyczne „Anioły Grudnia” z okazji  50. rocznicy masakry na Wybrzeżu.

 

W 2020 r. NCK we współpracy z NSZZ Solidarność przygotowało kampanię multimedialną na 40-lecie  powstania Solidarności. Poza spotami jej elementem była wystawa „Droga ku wolności” na dworcach  w Lublinie, Krakowie, Wrocławiu i w Warszawie, murale w Gdańsku, Szczecinie, Jastrzębiu-Zdroju,  Warszawie i w Pradze, czy widowisko „Naucz nas być wolnymi”. Przykładem wzbogacenia przestrzeni  miejskiej w ważne treści historyczne i kulturowe są dwa warszawskie murale upamiętniające patronów  roku, m. in.: Baczyńskiego, Lema, Różewicza, czy mural z okazji 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej.  Wydaje także książki, gry i płyty traktujące o historii najnowszej.

 

Poprzez wszystkie formy swojej aktywności angażuje się w upamiętnianie ważnych  wydarzeń historycznych i ich bohaterów. W swoich bezpośrednich działaniach  odnotowuje wszystkie kluczowe rocznice z najnowszej historii. Prowadzi też systematyczne badania dot. obchodów rocznic i świąt narodowych.