Mikołaj Wysiecki | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Mikołaj Wysiecki

Mikołaj Wysiecki

Nominacja za inspirowanie młodzieży do poznawania historii poprzez wyjątkowe lekcje na trójmiejskich cmentarzach oraz aktywne angażowanie uczniów w życie obywatelskie. Nauczyciela charakteryzuje innowacyjne podejście do edukacji, które przenosi uczniów poza mury szkolne i wprowadza w miejsca pamięci. Pozwala to im na głębsze zrozumienie dziejów, zwłaszcza w kontekście lokalnych bohaterów. Wieloletnia praca Mikołaja Wysieckiego niezmiennie buduje świadomość historyczną i obywatelską wśród młodych ludzi.

 

Mikołaj Wysiecki to nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie z Gdańska, posiadający blisko 8-letnie doświadczenie w edukacji i pracy społecznej. Od lat angażuje się w upamiętnianie bohaterów narodowych, szczególnie Żołnierzy Armii Krajowej i westerplatczyków. Współpracuje z wieloma instytucjami, w tym ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK, Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Gdańska, co pozwala mu realizować projekty edukacyjne na najwyższym poziomie. Jego wkład został doceniony wielokrotnie, a w roku 2022 otrzymał tytuł „Nauczyciela roku” w kategorii obywatelskości w Gdańsku, m.in. za jego działania na rzecz pomocy dla objętej wojną Ukrainy.

 

Jako nauczyciel i edukator niejednokrotnie działał na rzecz upamiętnienia żołnierzy AK prowadząc wraz z pracownikami Muzeum Gdańska, Muzeum II Wojny Światowej niezwykłe lekcje na cmentarzach bohaterów, gdzie uczniowie mieli okazję spotkać się ze świadkami historii. Jednym z przewodników grupy szkolnej był mjr. w st. spocz. Jerzy Grzywacz ps. Tapir, który podczas sprzątania grobów jego zmarłych towarzyszy opowiadał młodzieży swoje wojenne i powojenne losy. Te niecodzienne zajęcia przyczyniają się do wzmocnienia poczucia przynależności narodowej oraz uwrażliwienia na historię regionu.

 

W ciągu ostatniego roku nauczyciel nie tylko kontynuował pracę edukacyjną, ale także angażował się w różnorodne projekty patriotyczne. Został uhonorowany Złotym Krzyżem 80-lecia Armii Krajowej za swoje zaangażowanie w upamiętnianie żołnierzy AK. Organizował również warsztaty edukacyjne na Westerplatte oraz współpracował z Pomorską Izbą Adwokacką, wprowadzając uczniów w zagadnienia edukacji prawnej i obywatelskiej.

 

Praca Mikołaja Wysieckiego, zarówno w terenie, na cmentarzach bohaterów, jak i w szkolnych ławkach, kształtuje przyszłe pokolenia świadomych obywateli i patriotów. Jego inicjatywy edukacyjne nie ograniczają się do podręczników – uczniowie biorą udział w życiu obywatelskim i historycznym, co pozwala im zdobywać nie tylko wiedzę, ale i wartościowe doświadczenia, które ją utrwalają.