Halszka Witkowska
Halszka Witkowska
Nominacja za nieocenione zasługi w szerzeniu świadomości społecznej na temat zdrowia psychicznego oraz przeciwdziałaniu samobójstwom. Za aktywne przyczynianie się do ratowania ludzkich istnień i zaangażowanie w pomoc osobom w kryzysie. Za zmienianie postrzegania problematyki samobójstw w Polsce. Dr Halszka Witkowska to naukowczyni, która od lat prowadzi działalność w obszarze suicydologii, a także angażuje się w pracę społeczną, której celem jest zapobieganie zachowaniom samobójczym.
Dr Witkowska jest twórczynią i koordynatorką przełomowej inicjatywy „Życie warte jest rozmowy” – pierwszej w Polsce platformy pomocowo-edukacyjnej, skupionej na prewencji zachowań samobójczych. To dzięki niej udało się stworzyć przestrzeń, w której każdy, niezależnie od sytuacji życiowej, może znaleźć wsparcie w kryzysie psychicznym. Projekt ten, prowadzony z wielką determinacją od 2018 roku, przyczynił się do zbudowania szerokiej sieci wsparcia, niezbędnej w tak trudnym i bolesnym obszarze. W listopadzie 2023 roku, w ramach tej inicjatywy, poprowadziła szereg szkoleń w tym dla pracowników wydawnictwa Prószyński i S-ka, gdzie podkreśliła rolę odpowiedzialnego podejścia mediów i twórców do tematyki samobójstw.
Halszka Witkowska, jako ekspert ds. zapobiegania zachowaniom samobójczym, intensywnie działa na rzecz prewencji i edukacji w zakresie zdrowia psychicznego. Jest Członkiem Zespołu Roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.
W okresie 1 sierpnia 2023 r. do 31 lipca 2024 r. zaangażowała się w szereg inicjatyw, m.in. zorganizowała oraz prowadziła liczne webinary dotyczące roli twórców kultury i dziennikarzy w zapobieganiu zachowaniom samobójczym. Ponadto prowadziła prelekcje na temat zachowań samobójczych wśród dzieci i młodzieży m.in. na XI Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty oraz „Dziecko w kryzysie – możliwości pomocy interdyscyplinarnej”.
Jest autorką licznych książek i publikacji, z których wiele trafia na listy bestsellerów. W marcu 2024 roku wydała książkę „Nie mam siły żyć. Autodestrukcja w kulturze”, która stała się istotnym głosem w debacie na temat samobójstw i autodestrukcji.
Dr Halszka Witkowska nieustannie poszerza granice wiedzy w dziedzinie suicydologii, z której prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim, kształcąc kolejne pokolenia specjalistów. W minionym roku oferowała również bezpłatne konsultacje dla osób w żałobie po śmierci samobójczej oraz brała udział w wydarzeniach medialnych, popularyzując wiedzę na temat kryzysów psychicznych
(m.in. w podcastach Joanny Gutral).
Lista osiągnięć naukowych dr Halszki Witkowskiej zdaje się nie mieć końca, ale najważniejsza zdaje się esencja jej działań, którą jest ratowanie życia. W kraju, w którym zdrowie psychiczne często traktowane jest po macoszemu, dr Witkowska aktywnie zmienia rzeczywistość, służąc swoją wiedzą, doświadczeniem i inicjatywami, które mają siłę zmiany ludzkiego losu.