Fundacja Wspólnota Pokoleń

Fundacja Wspólnota Pokoleń
Finalista w kategorii ,,Organizacja non-profit”
Nominacja za wsparcie obywateli Ukrainy podczas konfliktu zbrojnego – zarówno na terenie Polski, jak i w samym centrum walk, organizację Centrum Ukraińskiej Aktywizacji „Wspólna Sprawa”, prowadzenie Cyfrowej Biblioteki Multimedialnej „Edukacja”, która gromadzi setki relacji biograficznych świadków historii oraz promocję patriotyzmu z wykorzystaniem nowych technologii.
Fundacja od początku wojny w Ukrainie objęła wsparciem jej obywateli – i tych pozostających w ojczyźnie, i tysiące uchodźców. We współpracy z Wojewodą Dolnośląskim i firmą Sennder zorganizowała pomoc humanitarną na skalę wojewódzką, polegającą na dowozie niezbędnych produktów do Ukrainy. Jest również twórcą Centrum Ukraińskiej Aktywizacji „Wspólna Sprawa”, oferującego pomoc uchodźcom w każdym wieku. Pierwszy punkt został uruchomiony już w marcu 2022 i początkowo działał w formie wolontariatu. Od końca kwietnia na jego funkcjonowanie otrzymano środki z budżetu państwa. Centrum objęło wsparciem kilkuset uchodźców, którzy realizują autorski program zgodny z wiekiem i potrzebami.
Wspomniana Cyfrowa Biblioteka Multimedialna „Edukacja” powstała w 2017 roku. To wyjątkowy portal do doświadczenia historii w przestrzeni cyfrowej. Zbiory biblioteki stanowi kilkaset relacji biograficznych ze świadkami historii oraz szereg materiałów dydaktycznych. Cyfrowa Akademia Obywatelska 2.0 natomiast to trzyletni projekt zapoczątkowany w 2021 r. Za pomocą autorskiej platformy e-learningowej, gromadzącej mini-wykłady przygotowane przez autorytety społeczników, w nowoczesny sposób promuje patriotyzm.
Fundacja wspiera również seniorów – szczególnie kombatantów. Medibus Senior to projekt realizowany na przestrzeni lat 2021-2022. Łączy on promocję profilaktyki zdrowotnej z działaniami międzypokoleniowymi. W jego ramach oferowane są bezpłatne badania profilaktyczne dla osób starszych.
Kolejną inicjatywą fundacji, która zasługuje na uwagę, jest bez wątpienia projekt „Spotkanie ze Świadkiem Historii”, edycja 2021. Jego celem była edukacja historyczna i patriotyczna wychowanków Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania poprzez organizację serii spotkań ze Świadkami. „Kombatanckie wspominki przy kawie”, projekt historyczny, mający na celu upamiętnienie dziejów świadków historii – wrocławscy seniorzy dzielili się wspomnieniami z okresu wojny oraz zesłania. Część z nich została utrwalona w wyjątkowy sposób, pozwalający na dotarcie do szerszego grona odbiorców. Powstał cykl „Ta historia. Historia ma twarz kobiet” – rozmowy i reportaże o kobietach, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości.
Fundacja skupia się na podtrzymywaniu tradycji narodowej, pielęgnowaniu polskości oraz rozwoju świadomości obywatelskiej. Jej misją jest tworzenie międzypokoleniowej więzi, której świadectwem będzie patriotyzm i pamięć młodzieży o losach ojczyzny i przodków.