Fundacja Ośrodka KARTA
Fundacja Ośrodka KARTA
Srebrny BohaterON w kategorii ,,Organizacja non-profit”
Nagroda za cykl podcastów „Listy z XX wieku” oraz za pakiet publikacji pt.: „Preludium Wolności” przeznaczonych dla mediów polonijnych i mediów polskich za granicą. Stworzenie i dystrybuowanie wartościowych materiałów o „Solidarności” i promowanie historii Sierpnia’80 na arenie międzynarodowej.
W ramach zadania przygotowany został 12-odcinkowy cykl publikacji pod hasłem „Preludium Wolności” (montaż fragmentów świadectw wraz ze zdjęciami) przybliżający historię „Solidarności” od strajków sierpniowych 1980 po wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981. Cykl ten jest prezentowany przez media polonijne w różnych krajach – m.in. w Australii, Czechach, Danii, Grecji, Kanadzie, Ukrainie i Wielkiej Brytanii. Zadanie zostało zrealizowane przez Ośrodek KARTA w 40. rocznicę powstania „Solidarności”.
Podcast „Listy z XX wieku” to wyjątkowa korespondencja ze zbiorów Ośrodka KARTA. Każdy odcinek pozwala prześledzić wyjątkowy los nadawców listów i poznać historię XX wieku z osobistej perspektywy – listom świadków historii, czytanym przez znakomitych aktorów (m.in. Maję Komorowską, Ewę Wójciak, Sławomira Hollanda, Jakuba Wesołowskiego), towarzyszą komentarze redaktorów „Karty”.
W 2005 roku, z inicjatywy Ośrodka, powstał Dom Spotkań z Historią. To miejsce niemal od samego początku dało się poznać jako wyjątkowa przestrzeń na historycznej i kulturowej mapie stolicy. To samorządowa instytucja kultury, której przedmiotem działalności jest dwudziestowieczna historia Europy Środkowo-Wschodniej, Polski, Warszawy. Upowszechnia historię przez źródła i świadectwa indywidualne. Wspólnie z ośrodkiem karta prowadzi Archiwum Historii Mówionej – największy w Polsce zbiór relacji świadków historii XX wieku, które gromadzi, opracowuje i udostępnia relacje uczestników konkretnych wydarzeń, digitalizując zdjęcia, dokumenty i filmy.
Fundacja Ośrodka KARTA niezależna organizacja pozarządowa, która prowadzi największe w Polsce archiwum społeczne XX wieku. Archiwalia, które pozyskują to fotografie, dokumenty, korespondencja, dzienniki, nagrania audio i wideo, a także pamiątki oraz muzealia. Oprócz zabezpieczania, udostępniania i publikowania materiałów źródłowych, docierają do świadków historii w Polsce i na całym świecie i nagrywają ich relacje. Ich zbiory są dostępne stacjonarnie (w czytelnie i bibliotece) oraz w internecie.