FERAJNA Z HOOVERA
FERAJNA Z HOOVERA
Srebrny BohaterON w kategorii ,,Pasjonat"
Nagroda za podtrzymywanie pamięci o bohaterach Powstania Warszawskiego przy wykorzystaniu wspaniałej formy i energii, które przenoszą nas w klimat tamtych lat
Jak sami o sobie piszą, są grupą znajomych, która spontanicznie połączyła swoje muzyczne talenty, by oddać hołd Powstańcom Warszawskim. Założony 6 lat temu – 1 sierpnia 2014 roku – zespół składający się z dziesięciu osób w nietuzinkowy i niezwykle poruszający sposób przywraca pamięć o uczestnikach walk o stolicę, dzieląc się swoją pasją i ogromnymi pokładami energii z innymi. Dlaczego Ferajna z Hoovera? Ponieważ to właśnie na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu można spotkać ich w najważniejsze dla Polski i Warszawy rocznice.
„My, pierwsza brygada”, „O mój rozmarynie”, „Przybyli ułani pod okienko” – te, i wiele innych pieśni powstańczych, okupacyjnych, patriotycznych i legionowych możemy usłyszeć w repertuarze Ferajny z Hoovera. Ubrani w stroje stylizowane na kapelę podwórkową czasów Powstania, z biało-czerwonymi opaskami i gitarami dostarczają wzruszeń i przenoszą w klimat czasów okupacji nie tylko na ulicach Warszawy, ale również podczas koncertów organizowanych w „Niepodległa. Miejsce spotkań” w Łazienkach Królewskich w Warszawie (m.in. „Śpiewanki niepodległościowe”, wydarzenia związane z obchodami rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego), festiwali upamiętniających ważne daty w historii Polski (m.in. „Dziękujemy Polsko” – rodzinny festiwal organizowany 13 listopada 2019 r. z okazji 101. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 11 listopada 2019) czy w Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich Nowolipie 22. Członkowie zespołu pamiętają również o ważnych dla Powstańców rocznicach i uroczystościach. W tym roku byli między innymi współorganizatorami 97. urodzin Pana Zbigniewa Rylskiego ps. „Brzoza”, a także zagrali koncert z okazji 100. urodzin ppłk. Henryka Filipskiego.
fot. Tomasz Tołłoczko