Beata Gaudy | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Beata Gaudy

Nominacja za wyjątkowe zaangażowanie w kształtowanie postaw patriotycznych wśród uczniów oraz promowanie pamięci o lokalnych bohaterach i ważnych wydarzeniach historycznych. Wieloletnia praca dydaktyczna Beaty Gaudy, pełna poświęcenia i pasji, znacząco wpłynęła na rozwój świadomości historycznej i patriotycznej młodzieży, co stanowi istotny wkład w budowanie przyszłości opartej na zrozumieniu i szacunku dla przeszłości.

 

Beata Gaudy jest nauczycielką z wieloletnim doświadczeniem, pełną zaangażowania w szerzenie wiedzy o historii Polski i regionu. Od lat związana jest ze Szkołą Podstawową im. Kornela Makuszyńskiego w Łojkach, gdzie nie tylko uczy historii, ale także organizuje liczne akcje i projekty. Dzięki nim wiedza uczniów nieustająco się pogłębia. Jej metody znacznie wykraczają poza standardowy program nauczania i inspirują uczniów do aktywnego uczestnictwa w procesie nauki, zrozumienia historii, a w konsekwencji – do patriotycznych postaw.

 

W okresie 1 sierpnia 2023 r. do 31 lipca 2024 r. jednym z najważniejszych działań nauczycielki było zorganizowanie uroczystych obchodów wybuchu II wojny światowej, podczas których uczniowie wzięli udział w ceremonii na cmentarzu, oddając hołd lokalnemu bohaterowi, żołnierzowi z Westerplatte. Wspólnie z uczniami przygotowała także konkurs „11 pytań na 11 listopada”, który był częścią akcji „Szkoła do hymnu!”.

 

Wyjątkowym osiągnięciem było również uzyskanie przez placówkę certyfikatu „Szkoła Patriotów”. Beata Gaudy, jako inicjatorka i koordynatorka tego przedsięwzięcia, kształtowała w uczniach postawy odpowiedzialności za dziedzictwo narodowe, m.in. poprzez uprawę fasoli „niepodległości”. Roślina ta ma symboliczne znaczenie historyczne, ponieważ jej uprawa w czasach okupacji była zakazana.

 

Kolejnym ważnym wydarzeniem w działalności Beaty Gaudy było przygotowanie gminnych uroczystości odsłonięcia tablicy informacyjnej upamiętniającej doktora Longina Tarnawskiego, lekarza i społecznika, który zrezygnował z kariery, by nieść pomoc mieszkańcom swojej miejscowości. Nauczycielka była inicjatorką tego przedsięwzięcia, a przyświecała jej chęć pokazania uczniom, że historia dotyczy nie tylko postaci znanych z podręczników, ale także tych, którzy żyli w ich społecznościach i przyczyniali się do ich kształtowania.

 

Beata Gaudy angażuje się w dbałość o Dęby Pamięci posadzone na terenie szkoły w Łojkach, które upamiętniają zamordowanych w Katyniu Polaków. Jej uczniowie regularnie zapalają tam znicze i organizują uroczystości poświęcone ofiarom kaźni. Z kolei w ramach obchodów rocznicy Konstytucji 3 maja nauczycielka zorganizowała „żywy obraz”, który odtworzył dzieło Jana Matejki. Dzięki takim działaniom młodzież utrwala informacje oraz nabywa empatii i szacunku dla przeszłości.

 

„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. Ta starożytna maksyma zdaje się na co dzień przyświecać pracy Beaty Gaudy, co bezpośrednio wpływa na poziom zaangażowania, rozwoju oraz zrozumienia dla przeszłych i teraźniejszych zjawisk wśród jej uczniów.