Antoni Rokicki | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Antoni Rokicki

Nominacja za reportaż radiowy pt.: „Duch Żywiciela”. Za utrwalanie i przekazywanie historii o uczestnikach Powstania Warszawskiego. Za tworzenie reportaży radiowych, które poruszają problemy społeczne, przybliżają sylwetki ważnych rodaków, omawiają zawiłości historii. „Duch Żywiciela” to poruszająca i wnikliwa opowieść o bohaterach, których czyny wpisały się w pamięć zbiorową Polaków i do dziś stanowią wzór do naśladowania, ale także wezwanie do refleksji nad wartościami, które kształtują nas jako społeczeństwo i naród.

 

Reportaż był emitowany w Polskim Radiu w ramach pasma „Noc z Reportażem” i stanowi część cyklu poświęconego tematom historycznym. Antoni Rokicki uczynił głównym bohaterem Tomasza Michałowskiego – przyjaciela powstańców, który wychował się na warszawskim Żoliborzu. I choć nie pochodzi z powstańczej rodziny, to historia z 1944 roku jest jego największą pasją. Należy do Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej Żywiciel i Miłośników Ich Tradycji, z którego członkami łączy go wyjątkowa więź. W reportażu oprowadza autora, a w konsekwencji także słuchaczy po Powązkach i dzieli się historiami o zmarłych.

 

Reportaż prezentuje historię powstańców, którzy z pełnym oddaniem i poświęceniem walczyli o wolność ojczyzny. W szczególności skupia się na roli Żoliborza – Ducha Żywiciela, który był nie tylko symbolem oporu, ale także miejscem, gdzie idee patriotyzmu i wspólnoty spotykały się z rzeczywistością walki o wolność.

 

Rokickiemu udało się przedstawić postacie, które współtworzyły historię polskiego oporu. Opisuje ich codzienne życie, momenty tryumfu, ale także chwile największego zwątpienia. Dzięki temu powstańcy stają się bliscy każdemu z nas. Autor ukazuje ich heroizm, ale nie ucieka od trudnych wyborów i dramatów, przed którymi stawali. W konsekwencji jego postacie są autentyczne, a ich poświęcenie staje się zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy.

 

Szczególną wartością reportażu jest jego aspekt edukacyjny i refleksyjny. Rokicki nie tylko opowiada o wydarzeniach z przeszłości, ale i zadaje pytania. Czy współczesne społeczeństwo jest w stanie docenić poświęcenie tamtych bohaterów? Czy pamiętamy o nich nie tylko od święta, ale również w codziennym życiu?

 

Reportaż Rokickiego to także opowieść o miejscach – tych, które były świadkami walki i heroizmu. Autor przywołuje obrazy ulic, które do dziś noszą ślady tamtych wydarzeń, opisuje murale i pomniki, które upamiętniają poległych, oraz rozmawia z mieszkańcami, dla których pamięć o powstańcach jest częścią tożsamości. Dzięki temu „Duch Żywiciela”, który przewija się przez całą opowieść, staje się symbolem walki, ale i trwałości pamięci, determinacji do zachowania narodowej tożsamości.

 

Reportaż „Duch Żywiciela”