Agnieszka Cubała

Agnieszka Cubała
Finalista w kategorii ,,Osoba Publiczna”
Nominacja za napisanie i wydanie książki „Artyści ‘44” – prezentuje w niej sylwetki gwiazd filmu, teatru i estrady, które brały czynny udział w Powstaniu Warszawskim. Na swoim koncie ma liczne publikacje dotykające tematu polskiej historii i Warszawy z czasów Powstania Warszawskiego.
„Artyści ‘44” to publikacja poświęcona osobowościom teatru, filmu i estrady lat 30. XX wieku znanym także współczesnym pokoleniom. Autorka podążyła powstańczymi śladami m.in. Adama Brodzisza, Małgorzaty Damięckiej, Mieczysława Fogga, Aliny Janowskiej, Stefana Kisielewskiego, Marii Kownackiej, Ireny Kwiatkowskiej, Andrzeja Łapickiego, Zdzisława Maklakiewicza, Jeremiego Przybory, Ludwika Solskiego Danuty Szaflarskiej, Władysława Szpilmana czy Krystyny Zachwatowicz-Wajdy.
Agnieszka Cubała to znana nie tylko kręgom literackim pasjonatka historii Powstania Warszawskiego. Swoją karierę rozpoczęła od napisania książki „Ku wolności… Międzynarodowe, polityczne i psychologiczno-socjologiczne aspekty Powstania Warszawskiego”. Pracowała w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie koordynowała prace nad realizacją scenariusza ekspozycji stałej. Opracowała również hasła autorskie do „Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego”. Co ciekawe, konsultowała dwa rozdziały polskiej edycji książki Normana Davis’a „Powstanie ’44”.
Za swoją działalność Agnieszka Cubała została uhonorowana odznaczeniami państwowymi i licznymi nagrodami. W 2022 r. z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi za popularyzację wiedzy o Powstaniu Warszawskim. W tym samym roku Pisarce wręczono – w nagrodę za popularyzację wiedzy o powstańczej bitwie pod Pęcicami – statuetkę Orzeł Pęcicki. Rok wcześniej została też laureatką nagrody Klio w kategorii „Varsaviana” za popularyzację wiedzy o historii Warszawy, szczególnie o powstaniu.
„Artyści ‘44” nie jest to jedyna książka, w której Autorka porusza zagadnienia związane z II wojną światową. W jej dorobku znajdują się m.in. „Miłość ’44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości”, „Wielkopolanie ‘44. Jak mieszkańcy Wielkopolski walczyli w powstaniu warszawskim” czy „Kobiety ’44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie”. Ostatnia z wymienionych publikacji doczekała się teatralnej interpretacji. W spektaklu „Kobiety ‘44”, popularyzującym wiedzę o Polkach zaangażowanych w Powstanie Warszawskie, wystąpiło sześć popularnych aktorek, m.in. Dominika Ostałowska, Aleksandra Justa, Ewa Dałkowska, Jadwiga Cieślak-Jankowska. Czytanie performatywne zgromadziło liczną widownię.