Anna Dymna | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Anna Dymna

Nominacja za wszechstronną działalność społeczną. Za założenie i prowadzenie Fundacji „Mimo Wszystko”, która od 21 lat aktywnie walczy o integrację osób z niepełnosprawnością intelektualną. Za nieprzerwane zarządzanie dwoma ośrodkami terapeutycznymi, jak i bezpośrednią opiekę nad potrzebującymi. Za edukowanie i zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Działania Anny Dymnej to najpiękniejszy przykład pracy u podstaw – patriotyzmu czynu, który buduje dla młodszych pokoleń potencjał na bardziej otwarte, świadome społeczeństwo i sprawiedliwość społeczną.

 

Anna Dymna od lat pracuje na rzecz integracji osób z niepełnosprawnościami. Jej liczne projekty przyczyniają się do zmiany społecznego postrzegania tych osób i promowania ich talentów. W ramach Fundacji „Mimo Wszystko” co roku organizuje „Albertianę” – Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych. Finał 24. edycji tego niezwykłego przedsięwzięcia odbył się 21 lutego 2024 r. się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

 

Anna Dymna organizuje także Ogólnopolski Konkurs Poezji „Słowa, dobrze, że jesteście”. W bieżącym roku odbyła się już jego 14. edycja, a nagrody przyznano w dwóch kategoriach: osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz z pozostałymi niepełnosprawnościami. Ogólnopolskie Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko” czy Festiwal Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty – to tylko kolejne przykłady wydarzeń, za pomocą których pokazuje, że osoby z niepełnosprawnościami mogą aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym i artystycznym, co z kolei ma niebagatelną wartość dla budowania akceptacji i tolerancji.

 

Ta wybitna aktorka teatralna, szerszej publiczności znana jednak najlepiej z „Janosika”, „Znachora” czy „Nie ma mocnych”, od 2004 roku aż do dzisiaj prowadzi emitowany przez TVP2 program „Spotkajmy się”, do którego zaprasza osoby z niepełnosprawnościami, by porozmawiać o miłości, akceptacji i nadziei. Ale działa też na mniejszą skalę – występuje w szkołach, na konferencjach, zasiada w jury konkursów. Wykorzystując zróżnicowane kanały nadawcze, uświadamia społeczeństwo na temat problemów, z którymi borykają się osoby z niepełnosprawnościami.

 

Anna Dymna zainicjowała i rozwija dwa ośrodki wsparcia – „Dolina Słońca” w Radwanowicach oraz Warsztaty Terapii Artystycznej w Lubiatowie. Miejsca te zapewniają profesjonalną opiekę terapeutyczną oraz rehabilitacyjną dla osób z niepełnosprawnościami, oferując im miejsce do pracy twórczej, rehabilitacji oraz rozwijania umiejętności społecznych. Anna Dymna jest inspiracją dla wolontariuszy, którzy współpracują z jej fundacją. Jej działalność przyciągnęła setki osób gotowych poświęcić swój czas na pomoc potrzebującym, co znacząco zwiększa zasięg i wpływ jej działań na całą społeczność.