Piotr Blak | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Piotr Blak

Nominacja za krzewienie pamięci o Powstaniu Warszawskim jako potomka uczestnika walk z 1944 roku, za pełną zapału i zaangażowania odpowiedzialną postawę patriotyczną jako spadkobiercy żołnierza kompanii Koszta, za działalność pro bono skupioną wokół poszukiwania żyjących członków rodzin żołnierzy kompanii.

 

Piotr Blak  to muzyk, gitarzysta zespołu Sorry Boys, twórca niszowych perfum, kolekcjoner sztuki ludowej. Od ponad siedmiu lat prowadzi działalność poszukiwawczą związaną z Kompanią Koszta (Kompania Ochrony Sztabu Obszaru Warszawskiego). Poszukuje Rodzin Żołnierzy Koszty. Swoją działalność Piotr poświęca pamięci Dziadka Jana Kluczewskiego pseudonim Krawczyk – Żołnierza Koszty poległego 6 września 1944 roku. Na przestrzeni lat stworzył Środowisko Rodzin Koszta, zorganizował ponad kilkanaście spotkań, dotarł w pojedynkę do ponad 80. rodzin, zbierając dokumenty, zdjęcia, spisując historię Żołnierzy. Piotr Blak wspomaga działania Muzeum Powstania Warszawskiego uzupełniając biogramy na podstawie zdobytych informacji, zdjęć i dokumentów. Wielu nieznanym Żołnierzom (NN) nadał twarze przyporządkowując pseudonim do nazwiska. W ostatnim czasie Piotr został zaproszony do projektu Muzeum Powstania Warszawskiego „Korzenie Pamięci” w którym to opowiada o swojej działalności. Muzeum wybrało Piotra Dziadka do upamiętnienia sadząc drzewo z tabliczką z imieniem i nazwiskiem Dziadka w Parku Powstańców Warszawy na Woli.

 

Piotr jest Patriotą, Warszawiakiem, który dba o zachowanie pamięci Żołnierzy Koszty, którzy walczyli i  oddali życie za wolność. W swojej wieloletniej działalności stworzył Środowisko Rodzin Koszta, organizując cykliczne spotkania. Jest to działalność pro bono, w której Piotr angażuje swój własny czas i środki. Dotarcie do Rodzin Koszty nie było proste, wymagało poświęcenia czasu i dużego uporu i determinacji. Zrzeszone Rodziny nawiązały ze sobą kontakt. Dzięki tej działalności odnalazło się wiele cennych dokumentów oraz zdjęć dotyczących działalności Koszty, które trafiły do Muzeum Powstania Warszawskiego, uzupełniając Biogramy.