Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Nominacja za upamiętnienie historii przetrzymywanych i poległych w murach przy Rakowieckiej żołnierzy wyklętych i więźniów politycznych, prowadzenie działalności edukacyjnej w atrakcyjnej dla odbiorcy w różnym wieku formie, promowanie literatury i innych form sztuki związanych z historią XX w. naszego kraju.

 

Polska, warszawska golgota. W latach 1945-1956 w więzieniu przy Rakowieckiej wykonano ponad 350 wyroków śmierci: to tutaj więziono i zamordowano m.in. rtm. Witolda Pileckiego, mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”, ppłk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, ostatniego prezesa WiN oraz zastępcę komendanta głównego AK, gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Ekspozycje, które znajdują się w poszczególnych budynkach Muzeum pokazują dzieje oddziałów partyzanckich antykomunistycznego podziemia działających w granicach II RP, a także historię organizacji niepodległościowych działających po zakończeniu II wojny światowej oraz dzieje opozycji demokratycznej z lat 60., 70. i 80., prezentując najważniejsze wydarzenia z tego okresu do 1989 r., w tym procesy polityczne i protesty robotnicze. Muzeum prowadzi działalność edukacyjną i wydawniczą, która ma zasięg ogólnopolski. Stara się budować patriotyzm szczególnie wśród młodego pokolenia w oparciu o wartości zgodne z przesłaniem: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Muzeum aktywnie współpracuje z m.in. Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, organizacjami pozarządowymi i przede wszystkim ze szkołami.

 

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zostało powołane w 2016 r. Znajduje się w gmachu byłego Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. W prowadzonej przez Muzeum działalności edukacyjnej, skierowanej zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do dorosłych, wyróżnia się różnorodne formy. Poza klasycznymi lekcjami muzealnymi i wystawami, są to m.in. spektakle teatralne, koncerty muzyczne, spotkania ze świadkami historii m.in. z córką rtm. Pileckiego – Zofią Pilecką-Optułowicz, czy seanse filmów dokumentalnych. W ramach swojej działalności popularyzującej historię Polski XX wieku Muzeum nie tylko wydaje biuletyn „Rakowiecka 37”, ale organizuje również odczyty, konferencje naukowe i edukacyjne. Jest również miejscem spotkań autorskich i promocji publikacji historycznych