Muzeum Emigracji w Gdyni | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Muzeum Emigracji w Gdyni

Muzeum Emigracji w Gdyni

Nominacja za opowiadanie historii emigracji w historycznym gmachu Dworca Morskiego, skąd przez dziesięciolecia wypływały polskie transatlantyki, dziejów wyjazdów i losach Polaków na świecie  w ścisłym związku ze współczesnością i kreatywnością. Za liczne projekty edukacyjne, przekazywanie wiedzy każdej grupie wiekowej odbiorców, również tej najmłodszej, np. za pomocą profilu na TikToku będąc jednocześnie jednym z pierwszych muzeów w Polsce, które zdecydowały się na ten sposób komunikacji. A co ważne, również konsekwentne budowanie dostępności dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.

 

Muzeum Emigracji w Gdyni zostało otwarte dla zwiedzających w 2015 roku. To pierwsza w Polsce placówka muzealna poświęcona historii polskiej emigracji, o dziejach wyjazdów i losach Polaków na świecie opowiada w ścisłym związku ze współczesnością. Muzeum powstało z inicjatywy władz miasta w historycznym gmachu Dworca Morskiego, skąd przez dziesięciolecia wypływały polskie transatlantyki. 

 

Wystawa stała Muzeum Emigracji opowiada historię emigracji z ziem polskich w okresie ostatnich 200 lat, przedstawia różnorodne wymiary emigracji. Przybliża przeżycia ludzi opuszczających ojczyznę, ich obawy, nadzieje, a także przyczyny i skutki emigracji. Opowiada o ludziach wyruszających w podróż w nieznane, przemianach cywilizacyjnych i gospodarczych, których doświadczyli, wybitnych Polakach emigrantach, Polonii – ludziach kultywujących kulturę i tradycję kraju swoich przodków. Goście Muzeum mogą zobaczyć projekt Batory w budowie, w ramach którego powstaje największa na świecie makieta statku pasażerskiego, a także doświadczyć drogi, którą pokonywali emigranci wyjeżdżający do USA u progu XX wieku – od podróży koleją, długi rejs przez Atlantyk, kontrolę na wyspie Ellis, aż do budowania nowego życia za granicą. Wystawa kończy się na czasach współczesnych. Jej początek i koniec stanowi instalacja w kształcie srebrnego globu, w której można wysłuchać wspomnień polskich emigrantów z całego świata, opowiadających o swoich doświadczeniach.

 

Muzeum Emigracji w Gdyni to miejsce otwarte na świat. Migracje nie są historycznym faktem, a dynamicznym procesem dziejącym się obok nas. W gdyńskim muzeum wspólna historia Polaków łączy się z dialogiem na temat współczesności. Instytucja prowadzi liczne projekty edukacyjne, skutecznie przekazuje wiedzę każdej grupie wiekowej odbiorców, również tej najmłodszej, np. za pomocą profilu na TikToku. Muzeum Emigracji bierze udział w kampanii społecznej #muzealniaki, przekonując, że wizyta w muzeum może być ciekawa dla rodziców z najmłodszymi dziećmi i tworząc modę na muzeum. Wystawa wyposażona jest w multimedia, angażuje takie zmysły jak zapach czy słuch. Rodzice z dziećmi mogą spędzać czas z specjalnie przygotowanej Sali Małego Podróżnika. Muzeum oferuje liczne wydawnictwa dla dzieci (przewodniki, foldery, ulotki informacyjne, specjalne plansze zaprojektowane wspólnie z dziećmi) i wszelkie niezbędne udogodnienia dla małych zwiedzających. 

 

Dodatkowo muzeum wprowadza stopniowo usługi i narzędzia, które budują jego dostępność  i organizuje wydarzenia odpowiadające na różne potrzeby odbiorców. Stworzono m.in. przed-przewodnik, który pomaga w przygotowaniu się do wizyty osobom z niepełnosprawnością intelektualną oraz mapkę sensoryczną dla osób ze spektrum autyzmu.