Maria Stachurska | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Maria Stachurska

Złoty BohaterON w kategorii ,,Osoba Publiczna”

Nagroda za film dokumentalny „Położna” oraz książkę pod tym samym tytułem przedstawiające historie osób, które dzięki Stanisławie Leszczyńskiej przeżyły obóz koncentracyjny. Główną bohaterką jest Stanisława Leszczyńska – akuszerka, która towarzyszyła rodzącym w Auschwitz-Birkenau.

 

Autorka filmu i książki jest realizatorem filmowym. Z branżą filmową związana od lat 80. W latach 90. była producentem zewnętrznym Telewizji Polskiej, realizowała spektakle radiowe jak również własne autorskie filmy dokumentalne i felietony. Jest autorką książek „Wszystko przemienić w dobro” oraz „Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej”. Prywatnie, mama Anny Lewandowskiej, sportowca, dietetyka, trenerki personalnej.

 

Film dokumentalny opowiada o losach Stanisławy Leszczyńskiej, która była położną w obozie Auschwitz-Birkenau, gdzie przyjęła na świat ponad 3000 noworodków. „Przedwojenna położna, pomagająca żydom z łódzkiego getta, została pojmana przez gestapo i zesłana do obozu KL Auschwitz-Birkenau. Tutaj rozpoczęła się jej misja: przyjmować porody w najmroczniejszym miejscu na Ziemi” – tak o filmie piszą jego twórcy. O położnej Stanisławie wiadomo, że pochodziła z Łodzi, gdy trafiła do obozu zagłady za działalność konspiracyjną, przyjmowała porody współwięźniarek, niejednokrotnie ratując im życie. Książka, a w dalszej kolejności film przybliżyły szerszemu gronu odbiorców postać położnej i przypomniały, a niektórym wręcz uświadomiły, dramat jaki każdego dnia przeżywały matki w obozach koncentracyjnych.

 

Film stanowi próbę odpowiedzi na pytanie o źródło siły osoby walczącej o godność człowieka w skrajnie nieludzkich okolicznościach. Ma on dać świadectwo, że wbrew wszystkiemu można nie tylko zachować godność i człowieczeństwo, ale w niedających żadnej nadziei warunkach przyjmować z radością nowe życie. Prace nad dokumentem trwały trzy lata. Muzykę do filmu napisał Michał Lorenc.