Marek Zając | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Marek Zając

Nominacja za działania podejmowane na rzecz edukacji historyczno-patriotycznej, działalności społecznej, dyplomacji pamięci, pojednania między narodami, pisarstwa i sztuki filmowej oraz konserwacji dziedzictwa materialnego. Za serię dokumentalną pt. „Historia Auschwitz w 33 przedmiotach”, której był pomysłodawcą, scenarzystą i reżyserem. Był pomysłodawcą i współrealizował produkcje: „W czeluściach Gusen” i „W odmętach Ravensbrück”, połączonych z pakietem edukacyjnym w trzech językach (polskim, angielskim, niemieckim).

 

Dziennikarz, twórca i dyrektor kanału Polsat Rodzina, przewodniczący Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau, współorganizator i prowadzący obchody 75. i 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau.

 

Marek Zając  z powodzeniem przewodzi zespołowi redakcji kanału Polsat Rodzina. Stacja odnotowuje rekordowe poziomy oglądalności – w pierwszym kanale 2021 roku aż o 121%. Jej misją jest promowanie wartości rodzinnych i patriotycznych.

 

27 stycznia 2021 r. wyemitowano pilot uniwersalnej serii dokumentalnej, której był pomysłodawcą, scenarzystą i reżyserem. „Historia Auschwitz w 33 przedmiotach” ukazuje dzieje obozu przez pryzmat niezwykłych miejsc i przedmiotów zgromadzonych w Miejscu Pamięci. Co ważne, seria przeznaczona również na rynek europejski i amerykański portretuje takie postaci jak m.in. Witold Pilecki, August Kowalczyk, Tadeusz Pietrzykowski czy Bronisław Czech. Rok wcześniej był pomysłodawcą i jednym z twórców filmów dokumentalnych „W czeluściach Gusen” oraz „W odmętach Ravensbrück”, połączonych z pakietem edukacyjnym w trzech językach (polskim, angielskim, niemieckim). Produkcje te wielokrotnie nagradzano na festiwalach filmowych.

 

W filmach Narodowego Centrum Kultury przybliżał książki o postaciach wielkich Polaków XX wieku: Karolu Wojtyle, Romanie Ingardenie i Leopoldzie Tyrmandzie. Był narratorem w filmie „Polska Jerozolima”, który powstał we współpracy z lokalną społecznością i przybliża historię oraz duchowe i kulturowe dziedzictwo Kalwarii Zebrzydowskiej od Mikołaja Zebrzydowskiego do Jana Pawła II.

 

Telewizja i szeroko pojęte media to nie jedyny obszar działalności Nominowanego. Od 2021 roku Fundacja Auschwitz-Birkenau prowadzi pod jego przewodnictwem działania edukacyjne na arenie międzynarodowej. W 2021 roku założył i został wiceprezesem SkillsPoland – pionierskiego przedsięwzięcia, którego celem jest szkolenie najzdolniejszych uczniów i studentów z Polski do skutecznego uczestniczenia w Mistrzostwach Świata i Europy Branż Zawodowych (WorldSkills i EuroSkills), przy jednoczesnym promowaniu polskiej historii i kultury.

 

Jego działalność propaństwowa edukuje, stoi na straży pamięci oraz łączy różne środowiska  i światopoglądy, zachowując wyrazisty rdzeń chrześcijański.