Marek Bukowski | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Marek Bukowski

Nominacja za scenariusz i reżyserię 2 telewizyjnych filmów fabularnych podejmujących w angażujący sposób tematy ważne dla polskiej historii –  pod koniec 2021 roku, w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, premierę miał film „Babilon. Raport o stanie wojennym”, który powstał na podstawie prozy Marka Nowakowskiego, natomiast na początku  2022 roku „Tatrzański Orzeł”, czyli biograficzna opowieść o Stanisławie Marusarzu – wybitnym polskim skoczku narciarskim, olimpijczyku i podporuczniku Armii Krajowej.  

 

Marek Bukowski to znany i ceniony aktor filmowy i teatralny, a od 2001 roku także reżyser i scenarzysta. W ostatnim roku podjął się pracy nad filmami, które obrazują ciekawe i ważne wydarzenia z polskiej historii. Pierwszy z nich to „Babilon. Raport o stanie wojennym”, który miał premierę 7 grudnia 2021 roku, czyli w przeddzień 40. rocznicy wprowadzania w Polsce stanu wojennego. Bukowski napisał scenariusz na podstawie książki Marka Nowakowskiego „Raport o stanie wojennym. Zapiski z codzienności”. Jako reżyser zdecydował się na dość niecodzienny zabieg – połączył klasyczny film fabularny z animacją stylizowaną na komiks. Pokazana w filmie codzienność wykracza daleko poza obrazki milicyjnych patroli, widok grzejących się nad koksownikami żołnierzy, czy telewizyjne wystąpienie generała Jaruzelskiego zamiast Teleranka. Stan wojenny to nie tylko zima 81/82. Mieszkańcy PRL przez ponad 1,5 roku zmuszeni byli żyć na granicy ubóstwa, walczyć o przetrwanie, o podstawowe artykuły, w sytuacji gdy, jak pisał Marek Nowakowski „władza chwyciła naród w swe żelazne łapy i dusi”. Tłem przedstawionej w filmie opowieści są wydarzenia, które rozegrały się 3 maja 1982 r. na ulicach Warszawy. Tego dnia milicja i ZOMO brutalnie spacyfikowały największą od czasów wprowadzenia stanu wojennego demonstrację. W filmie użyto unikalne materiały archiwalne. Co ciekawe, w postać głównego bohatera, nastoletniego Jacka, wcielił się syn reżysera – Szymon Bukowski. Jest niemal w tym samym wieku, w jakim był jego ojciec w czasie, w którym dzieje się akcja filmu.

 

W styczniu 2022 roku w Zakopanem miał premierę kolejny film pt. „Tatrzański Orzeł”, w którym Bukowski podjął się biograficznej opowieści o Stanisławie Marusarzu – prekursorze skoków narciarskich w Polsce, wielokrotnym olimpijczyku. Bez jego legendy, która przyczyniła się do spopularyzowania w Polsce tej dyscypliny sportu, mogłoby nie być sukcesów Wojciecha Fortuny, Wojciecha Skupnia, Adama Małysza, Kamila Stocha, Piotra Żyły i Dawida Kubackiego, a skoki narciarskie nie stałyby się polskim, narodowym sportem zimowym.  Film obrazuje nie tylko jego karierę sportową, ale także konspiracyjną. Marusarz od pierwszych miesięcy II wojny światowej aktywnie działał w Państwie Podziemnym. Został kurierem tatrzańskim kursując na trasie Zakopane-Budapeszt. Przez Tatry przeprowadzał ludzi, przenosił materiały konspiracyjne i pieniądze na działalność podziemną w kraju. W 1940 r. wyskoczył z drugiego piętra i uciekł z więzienia gestapo w Krakowie. Po wojnie był jednym z najdłużej czynnie uprawiających skoki narciarskie sportowców na świecie. Odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu VM, Krzyżem Komandorskim OOP, Krzyżem Walecznych i Honorową Odznaką Żołnierza Komendy Głównej AK.