Kamil Dziurdź | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Kamil Dziurdź

Kamil Dziurdź

Nominacja za inspirowanie i zaszczepianie w młodym pokoleniu postaw patriotycznych, ducha braterstwa, przyjaźni i służby będącej istotą ruchu skautowego, za zaangażowanie w przybliżanie powstańczych wartości i tradycji oraz popularyzowanie idei, że harcerstwo może być atrakcyjne, a patriotyzm – radosny. Wraz z grupą „harcerskich zapaleńców” utworzył od podstaw dwa szczepy harcerskie (liczące łącznie ponad 300 osób) oraz przekształcił swoje obecne środowisko harcerskie z drużyny w 80-osobowy szczep. Przyczynił się też do wejścia na drogę instruktora ZHP kilkunastu dorosłych osób. Jest pomysłodawcą i realizatorem wielu inicjatyw m.in. tegorocznego obozu harcerskiego szlakiem skautowych bohaterów II wojny światowej. Jak powtarza – „Razem można więcej!”

 

Kamil Dziurdź to ksiądz, wikariusz i nauczyciel religii,  podharcmistrz Związku Harcerstwa Polskiego, komendant ponad 80-osobowego 2 Szczepu Harcerskiego „Szkwał” w Tarnowskiej Woli. Bliska jest mu idea przemieniania słów w czyn w myśl słów założyciela skautingu gen. Roberta Baden-Powella: „Zostawcie ten świat chociaż trochę lepszym, niż go zastaliście”. Z radością i zaangażowaniem współpracuje z dziećmi i młodzieżą, budując przy tym dobre relacje z otoczeniem lokalnym, dba o integrowanie środowisk harcerskich, duszpasterskich, samorządowych, kulturalnych i edukacyjnych na terenie 18-tysięcznej gminy Nowa Dęba. Jest pomysłodawcą oraz skutecznym organizatorem wielu inicjatyw, jak chociażby harcerskie obozy, biwaki, rajdy czy ogniska z historią w tle.

 

Przykładem działań wzmacniających postawy patriotyczne są m.in. wyjazdy na warszawskie obchody rocznicy Powstania Warszawskiego czy coroczne Ognisko Patriotyzmu w dniu 11 listopada dla mieszkańców gminy Nowa Dęba, czyli wspólne śpiewy pieśni patriotycznych i harcerskich. W czerwcu 2022 roku zorganizował 9-dniowy obóz harcerski pod hasłem „Z harcerskimi Bohaterami II Wojny Światowej ku skautowym ideałom!”, podczas którego młode pokolenie mogło dowiedzieć się więcej o historii Polski, zobaczyć miejsca pamięci, porozmawiać ze świadkami historii, a także nabyć wiele praktycznych sprawności skautowskich. W tym roku dzięki jego zaangażowaniu na terenie gminy Nowa Dęba udało się zorganizować spotkania z Panem Zbigniewem Grochowskim, ostatnim żyjącym fotografem Powstania Warszawskiego, w którym łącznie uczestniczyło 1000 osób (uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz  mieszkańcy gminy Nowa Dęba i okolic).

 

Ks. Kamil od początku wybuchu wojny w Ukrainie zaangażował się także w pomoc dla sąsiadów. Od początku wojny na terenie parafii zorganizował kilka zbiórek potrzebnych rzeczy dla 40 dzieci i młodzieży z Domu Dziecka z okolic Mariupola, które przebywały w pobliskim Ośrodku oraz zadbał o ich integrację społeczną ze środowiskiem lokalnym, organizując dla nich piknik czy wspólne harcerskie zbiórki. Ponadto wraz z 20-osobowym patrolem z ZHP zaangażował się w służbę na rzecz uchodźców z Ukrainy na terenie „Centrum Pomocy Humanitarnej” w Przemyślu, gdzie pomagali w zapewnieniu noclegu, wydawaniu posiłków i znalezieniu transportu w dane miejsca Polski i Europy.