Julia Kotarska | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Julia Kotarska

Nominacja za reżyserię i autorstwo scenariuszy sztuk teatralnych dotyczących bohaterów i wydarzeń historii XX wieku. Poprzez swoje spektakle i współpracę z młodzieżą stoi na straży pamięci o historii naszego kraju.

 

Reżyserka teatralna, autorka scenariuszy, właścicielka studia teatralnego.

 

Pracuje w kręgu tzw. teatru nieinstytucjonalnego. Do współpracy przy spektaklach zaprasza uzdolnioną młodzież. Spośród kilkudziesięciu zrealizowanych spektakli niemal wszystkie zdobyły najwyższe wyróżnienia na liczących się festiwalach, także międzynarodowych. W swoich najnowszych przedsięwzięciach teatralnych przybliża młodzieży – w sugestywny, przemawiający do niej sposób –postaci ich rówieśników, którzy musieli zmierzyć się z totalitaryzmem w okresie okupacji niemieckiej i sowieckiej. W 2020 roku stworzyła spektakl pt. „Ogień”, poświęcony młodym uczestnikom Powstania Warszawskiego i adresowany właśnie do młodzieży. Scenariusz został napisany na podstawie prawdziwych wspomnień z walk o stolicę. W sztuce pojawia się 44 uzdolnionych młodych ludzi w wieku od 10 do 18 lat. Mimo trudów pandemii pokazywany był m.in. na XIX Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Wigraszek 2021”, gdzie znalazł się w gronie laureatów. Obecnie trwają prace nad spektaklem „Janka” – o Janinie Lewandowskiej, odważnej polskiej pilotce i jedynej kobiecie zamordowanej w Katyniu. Wcześniejsze produkcje to m.in: „6804. Opus magnum”, opowieść o Zygmuncie Kowalczyku, aktorze, więźniu Auschwitz; „Jaskółka” i „Kołdra” o losach Polaków deportowanych na Syberię.

 

Jej sztuki teatralna uznawane są za inspirujące. Spotykają się z żywą reakcją wśród młodych widzów, przypominając, jak ważna jest przeszłość oraz odkrywanie korzeni i własnej tożsamości. Z emocji czyni narzędzie do budowania osobistych relacji z przeszłością narodu i pracy nad wartościami.

 

Swoje przedsięwzięcia finansuje ze środków własnych, nie korzystając z dotacji i nie pobierają opłat za wstęp na spektakle. Realizując działalność patriotyczną, kieruje się przekonaniem, że każde pokolenie Polaków ma obowiązki zarówno wobec przeszłych, jak i przyszłych pokoleń.