Jarosław Mikołajczyk | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Jarosław Mikołajczyk

Jarosław Mikołajczyk

Nominacja za nową formę mówienia o historii i przewodnictwa historyczno – miejskiego, którą realizuje podczas lekcji historii, spotkań i spacerów po Gnieźnie. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów edukacyjno-popularyzatorskich przypominających bohaterów Gniezna. Jego cykl oprowadzań  100 metrów Historii to niespotykane ożywianie historii wraz z młodzieżą licealną, która odgrywa sceny wydarzeń na konkretnych ulicach. Sam w formie videobloga wciela się w postać Muzealnego Detektywa, zdradzając i odkrywając tajemnice i zapomnianych bohaterów Gniezna. 

 

Jarosław Mikołajczyk pracuje jako edukator muzealny w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Jako edukator, popularyzator oraz przewodnik prowadzi szeroko zakrojoną edukację historyczną dotyczącą historii Gniezna od XIX wieku przez cały wiek XX. Prowadzi lekcje historii w ramach programu Niepodległa czy Koalicje dla Niepodległej. Jego cykl oprowadzań  100 metrów Historii to niespotykane ożywianie historii wraz z młodzieżą licealną, która odgrywa sceny wydarzeń na konkretnych ulicach. Sam wciela się w postać Muzealnego Detektywa, zdradzając i odkrywając tajemnice i zapomnianych bohaterów Gniezna. Jego spacery przywróciły pamięć o Zygmuncie Karpińskim powstańcu wielkopolskim, ekonomiście, który w czasie II wojny światowej ratował polski depozyt bankowy. Odkrył pamiętnik rodziny Bauerów, którą za odmowę podpisania volkslisty, wypędzono w trakcie II wojny światowej z Gniezna. 

 

Jest też autorem kilkudziesięciu artykułów edukacyjno-popularyzatorskich przypominających bohaterów Gniezna oraz videobloga Muzealny Detektyw. W swoich spacerach i spotkaniach jako edukator muzeum propaguje miłość do miasta i ojczyzny w myśl nowego regionalizmu. Przypomina między innymi historię Powstańczej Armii Skautowej, która tuż po II wojnie światowej sabotowała władzę ludową. Żywo opowiada o sąsiedztwie mniejszości tuż po powstaniu. W jego spacerach edukacyjno-historycznych uczestniczy jednorazowo do 250 osób. Na spotkania w plenerze przychodzi do 160 osób. Ma na swoim koncie Nagrodę Kulturalna Miasta Gniezna oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej.

 

Działania Jarosława Mikołajczyka, na styku popularyzacji i edukacji historycznej, mają charakter włączeniowy i integrujący, tworzą środowisko żywo zainteresowanych historią miasta i naszego kraju. Mikołajczyk kładzie nacisk na mniej znane aspekty obrony polskości, takie jak etnografia, kultura tradycyjna, literatura. Jest orędownikiem nowego regionalizmu. Oprowadza w gwarze wielkopolskiej, jednak zawsze jego lekcje czy spacery zatapiają Gniezno XX wieku w kontekście ogólnopolskim. Tworzy nową formę mówienia o historii i przewodnictwa historyczno-miejskiego.