Jacek Bławut | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Jacek Bławut

Nominacja  za reżyserię, przygotowanie scenariusza i współpracę montażową przy filmie „Orzeł. Ostatni patrol”, opowiadającym o losie polskiego okrętu podwodnego. Załogę stanowili bardzo młodzi ludzie. Ich wspólnym celem było zniszczenie wroga, zemsta za krzywdy, jakich doznała ojczyzna. Siła patriotyzmu, szacunek, oddanie dla kraju były bezwarunkowe, co zostało pokazane na ekranie. Forma artystyczna produkcji historycznej przyciągnęła uwagę widzów i zdobyła jej uznanie.

 

Polski aktor, operator i reżyser filmowy, dokumentalista, wykładowca w szkołach filmowych. Droga artystyczna Jacka Bławuta ściśle jest związana z historią Polski i próbą ocalenia od zapomnienia obrazów i wydarzeń, które na zawsze zmieniły losy naszego kraju. Chętnie angażuje się w nadzór artystyczny nad wieloma filmami o tematyce historycznej. W okresie komunizmu, świadomy cenzury i konsekwencji politycznych, bez wahania tworzył filmy o wrogach systemu, m.in. Stanisławie Skalskim czy Kazimierzu Leskim. 

 

Przez reżyserię i pracę nad scenariuszami filmów starannie ożywia bohaterów minionych czasów. Przenosi na mały ekran wielką historię. Przybliża postawy godne naśladowania współczesnym widzom – i młodym, i dojrzałym. Swoją pracę zawsze poprzedza bardzo staranną dokumentacją. Niejednokrotnie dociera do nieznanych świadków i dokumentów o wielkiej wartości historycznej. Z pasją i zaangażowaniem zajmuje się nie tylko realizacją filmu, ale też w działania, których celem jest upamiętnienie historii II WŚ. Zaraża innych swoją pasją i wrażliwością oraz dbałością o jak najwierniejsze odtworzenie historii. Dzięki temu scenografia z jego ostatniego filmu – kopia wnętrza okrętu ORP „Orzeł” trafiła do Muzeum Historycznego w Lubinie ,a mniejsza jego kopia do Muzeum Wojska Polskiego.

 

Aktualnie Jacek Bławut pracuje nad filmem „Liberator”. Inspiracją do napisania scenariusza są niezwykłe losy polskich załóg samolotów bombowych, które wspierały Powstanie Warszawskie. Były to misje wyjątkowo dramatyczne i jedne z najbardziej ekstremalnych w całej historii lotnictwa II Wojny Światowej. Jest to rozdział w naszej historii prawie nieznany. Któż ma o nim opowiedzieć jak nie on? Ocalający obrazy przeszłości od zapomnienia?