Instytut Pileckiego | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Instytut Pileckiego

Instytut Pileckiego

Złoty BohaterON w kategorii ,,Instytucja''

Nagroda za całokształt działalności w 2018 roku na rzecz rozpowszechniania historii Polski XX wieku, a w szczególności indywidualnych świadectw świadków zbrodni w okupowanej Polsce czasów II wojny światowej.

Celem przyświecającym działalności Instytutu Pileckiego jest upamiętnianie, dokumentowanie i badanie historii XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego doświadczenia i losów obywateli polskich. W tym celu instytucja wykorzystuje nowoczesne i atrakcyjne, a niekiedy i niekonwencjonalne metody: festiwal z tańcem, targiem śniadaniowym i koncertem; mapping 3D (w 2018 r. ukazanie historii Warszawy na przestrzeni stu lat na fasadzie Pałacu Staszica) ; pokaz filmowy w technice virtual reality – film „Wagon”; maraton filmowy; gra miejska; spacer miejski śladami historii czy projekt badawczy. Oprócz wydarzeń w przestrzeni publicznej w 2018 roku Instytut prowadził też szereg działań w Internecie, m.in.: kampanię #GermanDeathCamps, wpisy edukacyjne i międzynarodowe archiwum relacji świadków, którzy podczas II wojny światowej doświadczyli cierpienia ze strony dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego.
W ramach działalności wydawniczej w 2018 roku Instytut opublikował trzy tomy “Zapisów Terroru” – zbiorów relacji ofiar nazizmu i komunizmu.