Grupa Rekonstrukcji Historycznej Przysposobienia Wojskowego Kobiet | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Przysposobienia Wojskowego Kobiet

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Przysposobienia Wojskowego Kobiet

Nominacja za przybliżanie historii Organizacji Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Stowarzyszenie od 2018 roku tworzone jest przez pasjonatki, które zapragnęły przywrócić pamięć kobiet zrzeszonych w szeregach nieistniejącej już dziś organizacji. Chcą w ten sposób przypomnieć, że rola kobiet i ich udział w walkach o Niepodległość jest bardzo istotnym wkładem w odrodzenie Polski. Edukują, że kobiety w II Rzeczpospolitej nie tylko uzyskały prawo wyborcze, dostęp do kształcenia i udziału w życiu publicznym, ale podjęły działania przygotowawcze na wypadek wojny. Realizując swoją pasję, udowadniają, że idea silnych, odważnych i kochających Ojczyznę kobiet jest nadal aktualna. 

 

Stowarzyszeniu zależy na odtwarzaniu sylwetek członkiń PWK, zbieraniu pamiątek oraz kultywowaniu tradycji PWK. Organizacja prężnie popularyzuje wiedzę na temat działań obronnych w przeszłości ze szczególnym uwzględnieniem pamięci o Organizacji PWK, a także ukazuje szerokiemu gronu odbiorców tło historyczno-obyczajowe II RP z perspektywy kobiet.

 

Pasjonatki realizują swoje cele w szczególności poprzez prowadzenie działalności edukacyjnej, kulturalnej, naukowej poprzez organizację widowisk historycznych, wystaw, wykładów, pokazów, rekonstrukcji historycznych, warsztatów. Są aktywne w mediach społecznościowych i chętnie współpracują z tradycyjnymi mediami w celu popularyzacji historii PWK oraz innych organizacji kobiecych. Wielokrotnie brały udział w widowiskach rekonstrukcji historycznej w wielu miastach Polski – prezentowały historię i umundurowanie PWK.

 

Ich misją jest podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturalnej wśród obywateli, poprzez przywracanie pamięci o PWK i czasach, w których ta organizacja prężnie działała. Do grupy chętnie dołączają dziewczęta w wieku szkolnym, by zgłębiać wiedzę dotyczącą kobiet sprzed 100 lat i uczyć się patriotyzmu w kobiecej perspektywie.