Fundacja Muzeum Historii Kobiet | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Fundacja Muzeum Historii Kobiet

Fundacja Muzeum Historii Kobiet

Nominacja za popularyzowanie historii kobiet poprzez liczne, innowacyjne projekty. Za angażowanie się w projekty kulturalne, takie jak wystawy, konferencje czy publikacje, które mają na celu przybliżenie szerszej publiczności znaczenia herstorii. Fundacja Muzeum Historii Kobiet rozpowszechnia wiedzę i pokazuje, jak ważne jest zrozumienie roli kobiet w kształtowaniu świata.

 

Fundacja Muzeum Historii Kobiet została założona w 2022 roku jako odpowiedź na potrzebę uwidocznienia roli kobiet w historii Polski i świata. Jej misją jest opowiadanie o przeszłości w sposób sprawiedliwy, włączający, uwzględniający rolę kobiet, a także wspieranie i podejmowanie działań prowadzących do wyeliminowania dyskryminacji ze względu na płeć. Dodatkowo Fundacji przyświeca wielki cel, na realizację którego potrzeba wiele czasu i funduszy: stworzenie Muzeum Kobiet, czyli nowoczesnej placówki kulturalno-edukacyjnej oraz naukowo-badawczej.

 

Jednym z najważniejszych, dotychczas zrealizowanych projektów Fundacji jest gra “HERSTORIE” – opublikowana w kwietniu 2024 r. darmowa gra edukacyjna, która przybliża biografie, wypowiedzi i wizerunki wybitnych kobiet. Odpowiada na brak ich widoczności w głównym nurcie kultury oraz w podręcznikach, gdzie stanowią zaledwie 4% wszystkich postaci. Tymczasem kobiety od zawsze współtworzyły historię, choć zazwyczaj pozostawały w jej cieniu. Celem gry jest nie tylko przybliżenie ich osiągnięć, ale i popularyzacja feminatywów. Oprócz wizerunków wojowniczek, naukowczyń, sportowczyń czy artystek, zawiera karty z pytaniami skłaniającymi do refleksji nad rolą kobiet w społeczeństwie i kulturze.

 

Fundacja Muzeum Historii Kobiet prowadzi także istotne badania. W kwietniu ukazał się raport “Wyzwania i potrzeby osób prowadzących edukację szkolną w Polsce w zakresie historii kobiet” stanowi cenne źródło wiedzy na temat barier i trudności, z którymi mierzą się edukatorki i edukatorzy próbujący wprowadzać herstorie do programów nauczania. Wyniki tego badania są podstawą do dalszego rozwoju projektów edukacyjnych Fundacji.

 

Podręcznik “Herstoria stosowana” to kolejny krok w stronę budowania wiedzy o kobietach w historii. Skierowany do edukatorek i edukatorów dostarcza praktycznych narzędzi czy wskazówek, jak skutecznie wprowadzać ją do programów nauczania i zajęć edukacyjnych.

 

Kluczowym elementem działalności Fundacji jest także tworzenie i rozwijanie Bazy Historii Kobiet – unikalnego zbioru informacji o kobietach, które miały wpływ na różne dziedziny życia społecznego, politycznego, naukowego i kulturalnego. Ta stale rozbudowywana baza to ogólnodostępne źródło, z którego mogą korzystać badacze, nauczyciele, uczniowie i wszyscy inni zainteresowani odkrywaniem herstorii.

 

Fundacja pokazuje, że historia bez kobiet to historia nie tylko niepełna, ale i nieprawdziwa. Dlatego – by w pełni zrozumieć przeszłość, teraźniejszość i przyszłość – należy ożywić zapomniane opowieści o kobietach i docenić ich wkład w budowanie świata.