FUNDACJA GENERAŁ ELŻBIETY ZAWACKIEJ | Bohateron

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję

Wysłano 1946 kartek za kwotę 46880 zł.

FUNDACJA GENERAŁ ELŻBIETY ZAWACKIEJ

FUNDACJA GENERAŁ ELŻBIETY ZAWACKIEJ

Srebrny BohaterON oraz Złoty BohaterON Publiczności w kategorii ,,Organizacja non profit''

Nagroda za gromadzenie, opracowanie i udostępnianie materiałów o Polkach walczących na frontach II wojny światowej oraz podtrzymywanie pamięci o działalności Elżbiety Zawackiej.

Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej od niespełna 30 lat prowadzi działalność archiwalną i muzealną, propaguje kulturę i sztukę narodową
oraz organizuje prelekcje dla dzieci, młodzieży i seniorów. Organizacja upamiętnia Polki działające na wszystkich frontach I i II wojny światowej oraz konspirację pomorską, kontynuując tym samym działalność zapoczątkowaną przez inicjatorkę fundacji – gen. Elżbietę Zawacką, profesor nauk humanistycznych, kurierkę Komendy Głównej Armii Krajowej, jedyną kobietę służącą w szeregach cichociemnych.
W 2018 roku Fundacja realizowała m.in. projekt Uchronić od zapomnienia, w ramach którego zgromadziła materiały aktowe do 54 teczek osobowych Polek walczących podczas II wojny światowej. Dzięki tym materiałom pracownicy naukowi mogą tworzyć prace i artykuły, a rodziny – poznać swoją historię. Organizacja przeprowadziła również 42 wykłady poświęcone gen. Elżbiecie Zawackiej oraz 37 żywych lekcji historii, podczas których uczniowie z województwa kujawsko-pomorskiego, Poznania i Gdańska poznali bohaterów swojego regionu z okresu I i II wojny światowej.
16 listopada 2018 roku Fundacja zorganizowała coroczną sesję naukową dla uczczenia Święta Niepodległości.