Cornelius McGrath | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Cornelius McGrath

Cornelius McGrath

Nominacja za szczególną działalność na rzecz popularyzacji wiedzy na temat Powstania Warszawskiego poza granicami Polski. Cornelius McGrath swoją wiedzą dotyczącą Powstańców dzieli się nie tylko ze swoimi uczniami w Irlandii, publikuje na łamach irlandzkich tygodników i miesięczników i od wielu lat przeprowadza wywiady z uczestnikami Powstania Warszawskiego.

 

Pochodzący z Irlandii Cornelius McGrath jest nauczycielem historii, religii oraz prawdziwym pasjonatem Powstania Warszawskiego. Opowiada o nim, a także o jego uczestnikach w szkole St. Mary’S Secondary School. Uczniowie zapoznają się z historiami Powstańców, które nie tylko pozwalają przybliżyć fakty, ale także inspirują młodych ludzi. Efektem takich działań jest zrealizowany przez uczniów film o powiązaniach pomiędzy Warszawą a Irlandią w trakcie Powstania Warszawskiego, który został upubliczniony na Facebookowym profilu szkoły, następnie udostępnione przez Polską Ambasadę w Dublinie.

 

Cornelius McGrath od 2019 roku przeprowadza wywiady z Powstańcami Warszawskimi zarówno telefonicznie jak i spotykając się z nimi osobiście. Do tej pory zrealizował 50 takich wywiadów z Powstańcami, którzy mieszkają w Polsce, ale także z tymi, którzy osiedlili się w Wielkiej Brytanii, Kanadzie czy w Stanach Zjednoczonych. Rozmowy zaowocowały artykułem do tygodnika Ireland’s Own oraz serią artykułów do miesięcznika Ireland’s Eye. W przygotowaniu jest także książka, na podstawie wywiadów opowiadają o historii Powstania Warszawskiego.

 

Działalność Corneliusa nie kończy się wyłącznie na przeprowadzeniu wywiadu jednak wykracza stanowczo dalej. Poznając historię Powstańców żywo angażuje się w działalność badawczą. Odnalazł on dokumentację związaną z babcią Bolesława Biega, która z pochodzenia była Irlandką i przekazał ją Powstańcowi. Dzięki swojej aktywności udało mu się nawiązać kontakt z Muzeum Powstania Warszawskiego, a także udzielić wywiadu w TVP World na temat jego spojrzenia na II wojnę światową.