Artur Szulc | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Artur Szulc

Nominacja za pełne zaangażowania popularyzowanie od 17 lat polskiej historii XX wieku w Szwecji, w tym za napisanie i wydanie w październiku 2021 roku książki „Powstanie Warszawskie 1944” będącej pierwszą napisaną po szwedzku monografią poświęconą 63 dniom bohaterskiej walki o Warszawę.

 

Artur Szulc to polski historyk urodzony w Szczecinie, obecnie mieszkający w Szwecji; od 17 lat zajmuje się pisaniem i promowaniem wiedzy o Polsce w Szwecji. Jego działalność autorska w Szwecji zaczęła się w 2005 roku, od wydania książki o byłych polskich więźniach niemieckich obozów koncentracyjnych, którzy po wyzwoleniu przyjechali do Szwecji. Szulc  jest autorem ośmiu książek o polskiej historii dla szwedzkich czytelników (m.in. o wrześniu 1939 i Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, napaści i okupacji sowieckiej 1939–41, Powstaniu w getcie czy obozach niemieckich dla Polaków i Zagładzie) oraz autorem ponad 70. artykułów (pisał m.in. o Karskim, Pileckim, Piłsudskim, Krystynie Skarbek, Katyniu, grupie Ładosia, Rzezi Wołyńskiej, polskich bitwach XX wieku, a także Powstańcach Warszawskich mieszkających w Szwecji). W książkach oraz artykułach publikowanych w szwedzkich czasopismach i periodykach Szulc często przybliża wątki naszej historii, które w Szwecji były do tej pory nieznane lub przemilczane.

 

W październiku 2021 roku nakładem wydawnictwa Historika Media ukazała się pierwsza w Szwecji książka o Powstaniu Warszawskim jego autorstwa. Artur Szulc w przejmujący sposób przedstawia nie tylko przebieg walk, ale pokazuje, co znaczy być polskim żołnierzem oraz cywilem w środku największego powstania II wojny światowej. Opisy przebiegu walk przeplatają się ze szczegółowymi relacjami uczestników oraz świadków wydarzeń. Autor przywraca w niej pamięć o Powstaniu Warszawskim, które popadło w zapomnienie poza granicami Polski, gdy w Europie po II wojnie światowej pojawiła się żelazna kurtyna.

 

Po wydaniu książki Artur Szulc podjął się popularyzowania wydarzeń polskiego sierpnia ‘44 w zasięgowych szwedzkich mediach. Jako pierwszy w Szwecji też podjął temat kobiet-żołnierzy w Armii Krajowej i ich udział w Powstaniu. Jest też autorem jednego rozdziału o Powstaniu, z militarnego punktu widzenia, w pracy zbiorowej o drugiej wojnie światowej, wydanej przez wydawnictwo Semic, w maju 2022 roku.