ANNA SZAREJKO | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

ANNA SZAREJKO

Złoty BohaterON w kategorii ,,Pasjonat"

Nagroda za wieloletnią opiekę nad grobami Powstańców Warszawskich na Powązkach Wojskowych, za pamięć o zapomnianych oraz umożliwianie innym poznania ich historii

 

„Poznaj nas, Powstańców Warszawskich. Jesteśmy pochowani w tej kwaterze…” – tabliczki z takimi słowami oraz ze zdjęciami Powstańców wyróżniają groby, którymi od ponad 5 lat wraz z gronem wolontariuszy opiekuje się Anna Szarejko, organizatorka akcji społecznej „Sprzątanie Powązek”.

 

Członkowie inicjatywy zajmują się sprzątaniem i odnawianiem nagrobków znajdujących się poza kwaterami batalionowymi na Powązkach Wojskowych w Warszawie. To – często zniszczone i zaniedbane – groby zapomnianych Bohaterów. Powstańców, którzy nie mają już rodzin ani bliskich, mogących zapalić im świeczkę oraz regularnie dbać o miejsce ich wiecznego spoczynku.

 

Anna Szarejko – w dużej mierze z własnych funduszy oraz ze środków pozyskanych w ramach zbiórek publicznych – organizuje akcje sprzątania grobów. I to nie tylko przy okazji kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego, ale przed 1 listopada, po Wszystkich Świętych oraz cyklicznie, w ciągu całego roku. Łącznie pod opieką uczestników „Sprzątania Powązek” znajduje się tysiąc dwieście grobów, w których pochowano około dwóch tysięcy Powstańców Warszawskich. Wolontariusze nie tylko sprzątają miejsca ich wiecznego spoczynku, ale też ozdabiają je biało-czerwonymi taśmami rypsowymi, kupują patriotyczne znicze oraz odnawiają niewidoczne i nieczytelne inskrypcje – tak by nazwiska pochowanych były widoczne.

 

Dodatkowo, by przywracać pamięć o Zapomnianych, członkowie akcji przygotowują laminowane zdjęcia i biogramy, które zamieszczają przy mogiłach. Czasem groby są tak zniszczone, że jedynie taka tymczasowa tabliczka informuje, który z Bohaterów został pochowany w danym miejscu. Dzięki notkom biograficznym każdy odwiedzający Powązki ma szansę poznać Powstańców i ich historie. Dzięki nim dzieją się też rzeczy niezwykłe – rodziny poległych po kilkudziesięciu latach znajdują groby swoich bliskich lub dowiadują się o udziale ojców, wujków czy stryjów w Powstaniu.