Andrzej Tomczyk | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Andrzej Tomczyk

Andrzej Tomczyk

Nominacja za umacnianie i propagowanie wartości oraz postaw patriotycznych wśród nieletnich wychowanków placówki resocjalizacyjnej, inicjowanie projektów mających na celu upamiętnienie bohaterów walk o wolność oraz angażujących swoich podopiecznych i społeczność lokalną.

 

Dyrektor szkół i nauczyciel języka polskiego w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Raciborzu. Członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, żołnierz Wojska Polskiego, wydawca.   Jest autorem projektów mających na celu upamiętnienie wszystkich tych, którzy swoje wojenne i powojenne losy związali z Raciborszczyzną. Jest projektantem i pomysłodawcą Pomnika Cichociemnych i Żołnierzy SZP/ZWZ/AK, który znajduje się w Raciborzu. Wraz ze swoimi wychowankami lokalizuje, porządkuje i opiekuje się grobami żołnierzy AK spoczywających na raciborskich cmentarzach. Przed Świętem Zmarłych, w ramach akcji „Światełko dla Bohatera”, młodzież zapala symboliczne znicze na grobach bohaterów. Pomaga także żyjącym kombatantom w ich codziennych obowiązkach, wspólnie z uczniami udało mu się wyremontować kilka mieszkań weteranów. Jest inicjatorem regionalnej imprezy sportowej – Biegu Polaka Małego im. por. cc Eugeniusza Chylińskiego.  Uczestnikami biegu są dzieci, w tym także dzieci niepełnosprawne z raciborskich szkół i przedszkoli. Wydarzenie połączone jest ze spotkaniem z kombatantami i konkursem wiedzy o historii Armii Krajowej.

 

W 2022 był współinicjatorem budowy  i członkiem komitetu honorowego budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych Pomordowanych w raciborskim Zakładzie Karnym.  Był także współautorem wniosku o nadanie wyższego stopnia oficerskiego panu Marianowi Szlapańskiemu, ostatniemu żyjącemu żołnierzowi  19 Pułku Armii Krajowej. Do 2022 r. do ostatnich chwil ich życia opiekował się weteranami AK- płk Marianem Szlapańskim  oraz mjr Aleksandrem Tarnawskim, ostatnim żyjącym cichociemnym. Wśród grobów, nad którymi sprawuje opiekę są również groby Powstańców Warszawskich – Jadwigi Żarskiej, Jadwigi Wiatrowej. Wychowankowie Zakładu Poprawczego z jego inspiracji nagrywają patriotyczne piosenki hip-hopowe, które niebawem znajdą się na płycie. Jednocześnie wspólnie zbierają i naprawiają stare, zepsute rowery, które są następnie przekazywane dzieciom uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Obecnie pracuje nad książką upamiętniającą Weteranów Armii Krajowej, którzy spoczywają na raciborskich nekropoliach.

 

Pan Andrzej Tomczyk we wszystkie swoje działania stara się angażować młodzież trudną, dając przykład współczesnej resocjalizacji pozwalającej na interakcję wychowanków ze środowiskiem zewnętrznym. Wychowankowie raciborskiej placówki mają możliwość uczestniczenia w niekonwencjonalnych formach społecznej aktywności, opartych na wartościach patriotycznych i działalności charytatywnej. Wspólnie z podopiecznymi, Pan Andrzej angażuje się w życie społeczności lokalnej, wspierając liczne instytucje i organizacje.