Ruszyły zapisy do projektu BohaterON w Twojej Szkole | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Aktualności

Ruszyły zapisy do projektu BohaterON w Twojej Szkole

Opublikowano: 6 września 2021

Od 1 września placówki oświatowe mogą zgłaszać chęć udziału w projekcie pn.: BohaterON w Twojej Szkole, stanowiącego element VI edycji ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię. Szkoły będą mogły bezpłatnie korzystać ze specjalnie przygotowanego pakietu edukacyjnego – zestawu narzędzi dla nauczycieli, edukatorów i animatorów przeznaczonego do pracy z dziećmi i młodzieżą, który  porusza temat Powstania Warszawskiego i edukacji patriotycznej. Ponadto pedagodzy będą mogli wziąć udział w wyjątkowym seminarium, a chętni uczniowie wysłać laurkę z życzeniami do Powstańców Warszawskich.

Misją organizatorów kampanii BohaterON – włącz historię!, obok pielęgnowania pamięci narodowej i działań pomocowych skierowanych do Powstańców Warszawskich, jest tworzenie i przekazywanie wiedzy historycznej w atrakcyjnej dla odbiorców formie. Prowadzony w ramach kampanii projekt BohaterON w Twojej Szkole, skupia się na mówieniu o historii Polski XX w. w prostej i jednocześnie angażującej formie. W programie mogą uczestniczyć placówki oświatowe i instytucje pracujące z dziećmi i młodzieżą na wszystkich poziomach kształcenia – od przedszkola, przez szkoły podstawowe po ponadpodstawowe.

Tegoroczne, ogólnopolskie działania edukacyjne podzielono na segmenty, biorąc pod uwagę wiek i poziom wiedzy uczniów. Do każdego materiału edukacyjnego powstały scenariusze zajęć przeznaczone dla nauczycieli przedszkola, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Aby wziąć udział w projekcie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie bohateron.pl, następnie pobrać materiały edukacyjne i scenariusze zajęć, przeprowadzić lekcje z uczniami i wypełnić sprawozdanie z realizacji projektu.

Za udział w projekcie szkoły otrzymują dyplom, a koordynator – imienne zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w akcji.

Przygotowane przez organizatorów materiały edukacyjne  to:

  • Spektakl „Niebajka o Powstaniu Warszawskim” – przedstawienie lalkarskie dla najmłodszych dzieci
    w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, stworzone przez „Pracownię za piecem”.

Przedstawienie oparte jest na relacji dziadek – wnuczka. Fabuła w prosty sposób wyjaśni dzieciom, czym jest bohaterstwo, czyn patriotyczny oraz jak postępować w codziennym życiu, by móc siebie nazwać patriotą. Pokaże, co dla Powstańców Warszawskich znaczy pamięć o historii oraz jak ważna jest dla nich korespondencja z młodym pokoleniem.

  • Słuchowisko „Mały” roznosiciel nadziei” – twórców: Magdaleny Górskiej (scenariusz) i Wojciecha Urbańskiego (reżyseria). W rolach głównych usłyszymy m.in.: Kosmę Pressa, Magdalenę Różczkę, Piotra Głowackiego, Michała Czerneckiego, Wandę Marzec, Janusza Nowickiego, Annę Seniuk, Wiktorię Gąsiewską, Mateusza Pawłowskiego oraz innych wspaniałych polskich aktorów.

Słuchowisko przygotowane dla uczniów szkół podstawowych (klasy IV-V), wprowadzi w powstańczy klimat, odpowie na pytanie, jaką rolę w powstaniu pełnił tytułowy „roznosiciel nadziei”; pomoże uczniom zrozumieć, czym wówczas kierowała się młodzież i w jakich warunkach musiała się odnaleźć, by przetrwać. Pokaże relacje międzyludzkie, solidarność i współpracę w czasie, gdy na szali stawiono własną rodzinę kontra miłość do Warszawy, do Polski.

  • Odcinek programu nauczyciela Arkadiusza Patera „Co za historia” – opowiadający o zagadnieniach dotyczących Powstania Warszawskiego, z którymi mierzą się na lekcjach historii uczniowie VII i VIII klasy szkoły podstawowej.
  • Odcinek programu „Historia bez cenzury” pt.: „Głód, brud i wesela” – codzienność podczas Powstania Warszawskiego. Młodzież ze szkół ponadpodstawowych dowie się, jak wyglądało funkcjonowanie i codzienne życie powstańców toczące się w cieniu walk. 

Na zgłoszenia szkół organizatorzy czekają do 2 października. Czas na realizację projektu i odesłanie sprawozdania pedagodzy mają do 30 listopada.

 

UCZESTNICTWO W PROJEKCIE JEST BEZPŁATNE.

POBIERZ MATERIAŁY

 

Seminarium dla nauczycieli

W tym roku dodatkowo odbędzie się stacjonarno-terenowe seminarium dotyczące metod aktywizujących i dobrych praktyk w nauczaniu dla aż 40 nauczycieli i edukatorów z zakresu historii, języka polskiego i edukacji patriotycznej. Zainteresowani znajdą szczegółowe informacje na ten temat na stronie internetowej w zakładce BohaterON w Twojej Szkole.

Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 10 września br.