Uroczyste odsłonięcie muralu ,,Dumni z Powstańców" w Brzesku | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Aktualności

Uroczyste odsłonięcie muralu ,,Dumni z Powstańców” w Brzesku

Opublikowano: 25 września 2023

Z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zespół kampanii BohaterON wzbogaci przestrzeń Brzeska w ważne treści historyczno-kulturowe. Na budynku hali sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku wykonany zostanie artystyczny mural wielkoformatowy, upamiętniający Powstanie Warszawskie.

Malowidło zajmujące powierzchnię 130 m2 przedstawi sceny z życia codziennego żołnierzy i zmagających się z wojną mieszkańców Warszawy. Wydarzenia odwzorowane zostały na podstawie zachowanych fotografii z tego okresu w formie jednokolorowych rysunków. Stylistyka dzieła nawiązuje do ilustracji dobrze znanych najmłodszym odbiorcom z książek dla dzieci i młodzieży. Rysunki uzupełnia napis „Dumni z Powstańców” i „kotwica” – symbol Polski Walczącej.

Uroczyste odsłonięcie muralu zaplanowane zostało na 2 października 2023 r., czyli w Dniu Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Organizatorzy i gospodarze proszą wszystkich zainteresowanych o przybycie na teren szkoły o godz. 11:00. W inauguracji wezmą udział: zaproszeni goście, służby mundurowe, uczniowie i rodzice, pracownicy szkoły oraz mieszkańcy Gminy Brzesko.

Wydarzenie będzie miało charakter otwarty, niebiletowany. Uświetni je koncert: „Świat płonął wojną – ONI miłością” – program poetycko-muzyczny autorstwa Barbary Tuzel Górczewskiej i Leszka Czajkowskiego, który jest hołdem dla Powstańców Warszawskich.

________________________

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach Otwartego Konkursu Ofert „Mur, ale historia”.