BohaterON laureatem Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Aktualności

BohaterON laureatem Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Opublikowano: 25 listopada 2020

Z wielką radością przyjęliśmy informację o tym, że prowadzona przez nas kampania BohaterON – włącz historię! znalazła się w gronie laureatów Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zostaliśmy docenieni za działania prowadzone na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego. Hasło PAMIĘĆ – EDUKACJA – POMOC, które przyświeca naszej akcji, mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku, zyskało dodatkową wartość. O naszej pracy i zaangażowaniu w ten projekt najlepiej świadczą liczby:

– w ciągu pięciu edycji kampanii do Powstańców Warszawskich zostało wysłanych ponad 830 tys. kartek – pocztówek, listów i laurek z wyrazami wdzięczności;
– na finansowe wsparcie uczestników Powstania Warszawskiego BohaterOn zebrał już milion złotych;
– w działania edukacyjne w szkołach zaangażowało się do tej pory 800 tys. Uczniów;
– o kampanii BohaterON dotychczas usłyszały 32 mln ludzi, a zainteresowanie medialne tym tematem przekroczyło 3,7 tys. publikacji.

Ten rok jest trudny, niezwykle wymagający, o czym napisał w komunikacie informującym o Nagrodzie Minister Gliński:
– w tym trudnym czasie, w czasie pandemii i kryzysu, który dotknął wielu dziedzin życia społecznego i gospodarczego i odcisnął piętno również na całym sektorze kultury – docenienie ludzi kultury, nagrodzenie ich wieloletniej pracy ma dziś szczególne znaczenie. Kultura jest istotnym czynnikiem tworzącym naszą narodową wspólnotę, a jej twórcy – sami zmagając się z niełatwymi okolicznościami – stanowią dla wielu duchowe wsparcie, dodają otuchy, pozwalają na chwilę refleksji i oderwanie od codzienności. Pandemia pokazała, jak przygnębiający, smutny i pusty może być świat bez dostępu do kultury. Dlatego dziś w sposób szczególny dziękuję twórcom, artystom, edukatorom, animatorom i wszystkim, którzy każdego dnia dbają o nasze narodowe dziedzictwo – podkreśla Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Piotr Gliński.

***
Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest przyznawana od 23 lat artystom, twórcom i animatorom kultury za całokształt ich działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie. To prestiżowe wyróżnienie pozwala Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślić najważniejsze nurty i zjawiska, pojawiające się w polskiej kulturze, poprzez uhonorowanie osób, które je tworzą i reprezentują. Tegoroczna edycja nagród jest wyjątkowa – po raz pierwszy od kilkunastu lat nie towarzyszy jej uroczysta gala z udziałem nagrodzonych. Na liście laureatów Dorocznych Nagród Ministra 2020 znalazło się 21 osób i dwie instytucje.