Willa Jasny Dom | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Willa Jasny Dom

Złoty BohaterON w kategorii ,,Organizacja non profit"

Nagroda za upamiętnianie ciemnej przeszłości Willi Jasny Dom, a także realizację projektu edukacyjnego Seanse w Jasnej.

Organizacja powstała, by społeczeństwo usłyszało krzyk murów kamienicy przy ul. Świerszcza 2 w Warszawie – niemych świadków okrutnej historii bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego. Potwierdzeniem ponurej przeszłości piwnic są zachowane do dziś
wyryte na ceglanych ścianach napisy, kalendarze kreskowe oraz drzwi z wyciętymi charakterystycznymi judaszami. Od lutego do października 1945 roku Willa Jasny Dom była siedzibą Głównego Zarządu Informacji Wojska Polskiego. W jej podziemiach urządzono 22 cele więzienne, a na wyższych kondygnacjach znajdowały się pokoje przesłuchań i biura. Aż trudno uwierzyć, że do 2000 roku kamienica była brakującym ogniwem w poszukiwaniach Instytutu Pamięci Narodowej, a przypadek sprawił, że jej właściciele dokonali odkrycia ciemnej strony jasnego domu. Tylko dzięki ich uporowi i determinacji Willa Jasny Dom stała się miejscem pamięci o nieludzko traktowanych więźniach politycznych.
Wraz z Warszawskim Oddziałem IPN Fundacja realizuje projekt edukacyjny Seanse w Jasnej. W jego ramach w jednej z dawnych cel odbywają się projekcje filmów o Żołnierzach Wyklętych połączone z wykładami historyków z OBEP IPN w Warszawie. Ponadto, od kilkunastu lat piwnice są bezpłatnie udostępniane dla zwiedzających, a także w celu realizacji filmów i teledysków.