WIELKOPOLSKIE MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI | Bohateron

WIELKOPOLSKIE MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI

WIELKOPOLSKIE MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI

Poznańskie muzeum składające się z pięciu oddziałów

Finalista Nagrody BohaterONy 2019. Nominacja za szeroką ofertę wydarzeń związanych z 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz akcję edukacyjną Światełko dla Czerwca ’56

 

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości od ponad 20 lat przy wykorzystaniu nowoczesnej i atrakcyjnej formy przekazu historycznego opowiada o ważnych w historii Poznania i całego kraju wydarzeniach:  Powstaniu Wielkopolskim, Czerwcu 1956 i II wojnie światowej.

W 2018 roku zespół Muzeum przygotował bogatą ofertę wydarzeń związanych z 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego, m.in. wystawy, konkursy dla szkół, inscenizacje historyczne, konferencje i koncerty. W 8 polskich miastach zaprezentowano plenerową wystawę-instalację Wielkopolanie ku Niepodległej, a w grudniu w Poznaniu odbył się koncert Wielkopolanie śpiewają Niepodległej współorganizowany przez Muzeum. Oba wydarzenia wykroczyły poza ramy lokalne, propagując historię i znaczenie Powstania Wielkopolskiego w całej Polsce.

Ponadto, w czerwcu 2018 roku Muzeum po raz czwarty zorganizowało edukacyjną akcję Światełko dla Czerwca ’56 polegającą na otoczeniu opieką miejsc pamięci związanych z uczestnikami robotniczego buntu. Uczniowie wielkopolskich szkół, które mają za patronów bohaterów Czerwca ‘56, sprzątali i porządkowali groby ofiar zrywu, pokazując, że pamiętają o ich walce z reżimem.