Tomasz Grzywaczewski | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Tomasz Grzywaczewski

Tomasz Grzywaczewski

Srebrny BohaterON i Złoty BohaterON Publiczności w kategorii ,,Dziennikarz”

Nagroda za realizację reporterskiego wielopoziomowego projektu „Wymazana granica. Śladami II Rzeczypospolitej” poświęconego ludziom, miejscom i wydarzeniom związanym z dawną granicą II Rzeczypospolitej – od terenów wchodzących w skład dzisiejszej Polski (Kaszuby, Wielkopolska, Śląsk, Mazury, Żuławy Wiślane), przez czeskie Zaolzie, Ukrainę (Bieszczady, Huculszczyzna, Wołyń), aż po Białoruś (Polesie, okolice Mińska, Pojezierze Brasławskie), Łotwę i Litwę.

 

Dziennikarz i autor książek, scenariuszy filmowych oraz publikacji naukowych z zakresu stosunków międzynarodowych.

 

W ramach przedsięwzięcia Tomasz Grzywaczewski przygotował reportaż – książkę wydaną nakładem Wydawnictwa Czarne pt. „Wymazana granica. Śladami II Rzeczypospolitej”. Publikacja jest świadectwem rozmów autora z osobami pamiętającymi przedwojenne granice i ich znikanie – nad Bałtykiem, na Śląsku Cieszyńskim, w wioskach Bojkowszczyzny, a także wysiedleńcami z akcji „Wisła”, ocalonymi z rzezi na Wołyniu, mieszkańcami dawnych rubieży Polski na Huculszczyźnie, Pokuciu, Polesiu, nad Dźwiną i na krańcach Litwy. Wspomnienia nielicznych już strażników pamięci przy nieistniejących granicach przeplatają się z opowieściami młodych, którzy dźwigają brzemię pogranicza.

 

Zaprojektował i wdrożył również dwie strony internetowe – „Zaginione granice. Śladami II Rzeczypospolitej” (www.granice2rp.pl) zawierająca wirtualną wystawę fotografii z granic oraz wielojęzyczną witrynę „The Lost Borders of Second Polish Republic” (www.borders2rp.pl) w językach: angielskim, rosyjskim, ukraińskim i białoruskim uzupełnioną krótkimi filmami z napisami w czterech językach, poświęconymi prezentowanym zdjęciom.

 

Kolejną częścią autorskiego projektu była emisja 24 odcinków programu „Tomek na granicach II Rzeczpospolitej” na ogólnopolskim paśmie TVP 3, TVP Dokument oraz TVP Wilno.

 

Tomasz Grzywaczewski w kompleksowy sposób przypomniał niezwykłą historią pogranicza II Rzeczypospolitej. Przede wszystkim jednak udokumentował relacje dziesiątków świadków historii. W swojej pracy wykorzystał szerokie spektrum dziennikarskich środków przekazu: książkowy reportaż literacki, program TV i wreszcie wirtualną wystawę fotograficzną, docierając tym samym do szerokiego grona odbiorców nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami.